Nastupujú neznesiteľné mesiace. Doktorka poradí, ako sa účinne zbavíte ekzému a čo ho u vás spôsobuje

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Ekzém je jeden z najrozšírenejších problémov kože, s ktorým bojujú ľudia po celom svete. Je to chronické ochorenie, ktoré trápi hlavne ľudí v rozvinutých krajinách a často sa ho nezbavia po zvyšok života. Mnohí ľudia na neho skúšajú rôzne veci, no často sa to končí práve tým, že sa opäť vráti. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nemáte vo svojom okolí nikoho, kto by bojoval s ekzémom? Tak to patríte k tej malej hŕstke šťastlivcov, pretože toto kožné ochorenie je mimoriadne rozšírené po celom svete. Dokáže byť maximálne nepríjemné a bolestivé, no občas sa to zvrtne až do krajností a mnohí ľudia sa ho nikdy nezbavia. Niektorí sú kvôli tomu celý život na liekoch a niektorí trpia napriek liekom, pretože ekzém sa akosi prederie na povrch napriek nim.

Foto: pixabay

Pracujú na lieku

Ako sme vás už informovali v inom článku, ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré trápi 20% detí a 3% dospelých ľudí po celom svete. Aj keď existuje niekoľko vecí, ktoré pomáhajú jeho zmierneniu, vedci stále nevynašli liek, ktorý by s ním vedel skoncovať nadobro. Za posledné roky prišli na to, že ekzém spôsobuje nedostatok proteínu, konkrétne filagrínu, v koži. Tento proteín pomáha formovať jednotlivé bunky kože. Ak má človek genetickú mutáciu, ktorá prívodu filagrínu bráni, môže sa vyvinúť práve ekzém.

Jambula at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons

Každým krokom bližšie

Portál Sciencealert informoval o tom, že v roku 2016 nastal prelom, kedy vedci prišli na ďalšiu zo skladačiek, ktorá ich posúva bližšie k vynájdeniu lieku. Zistili, že nedostatok filagrínu sám o sebe môže vyvolať množstvo molekulárnych zmien v dôležitých regulačných mechanizmoch v koži. To ovplyvnilo veci, ako je bunková štruktúra, bariérová funkcia, a dokonca aj to, ako sa bunky reagovali na stres. Ďalej identifikovali 17 ďalších proteínov. Neskôr analyzovali svoje výskumy na zdravých jedincoch a tých s ekzémom. Zistili, že niektoré z proteínov boli významne zmenené hlave u jedincoch s ekzémom, presne ako im to vyšlo v laboratóriu.

Čo môže ekzém spôsobiť?

Podľa portálu Medical News Today môže príznaky ekzému vyvolať naozaj čokoľvek a práve liečba ekzému je zameraná hlavne na zmiernenie príznakov, keďže ešte stále nevynašli liek, ktorý by sa s ním popasoval. Dôležité je však povedať, že nie je nákazlivý.

  • ekzém môžu vyvolať niektoré potraviny, ako sú napríklad orechy alebo mliečne výrobky
  • príznaky sa líšia podľa veku osoby, ale často zahŕňajú hlavne šupinaté a svrbivé miesta na koži
  • ekzém môže byť tiež vyvolaný aj prírodnými faktormi ako napríklad dym alebo peľ
G.steph.rocket [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ako zmierniť príznaky?

Mnohí ľudia sa snažia pomôcť si svojpomocne, no nie je to vždy najšťastnejšie riešenie. Podľa doktorky Márie H. je pri veľkých ťažkostiach dôležité zájsť ku kožnému lekárovi a alergológovi. Na začiatok však odporúča prestať používať parfumované mydlá, krémy a aj voňavky. „Dobre účinkujú aj takzvané premasťovacie krémy, emolienciá, teda prípravky bez pridaných konzervantov a parfumov, ktoré sa dajú zohnať aj v lekárni bez receptu. Tie je potrebné aplikovať po sprche aj dvakrát za deň, lepšie častejšie a po menších množstvách. Tieto krémy sú dobré proti svrbeniu, zvlhčujú pokožku a zadržiavajú v nej vodu. Dôležitá je aj zvýšená hygiena.“

Dôležitá je hygiena

Ak ide o agresívnu formu, je nevyhnutná návšteva lekára. Určite neodporúča príliš dlhý kúpeľ a ani veľmi horúca voda. „Dermatológovia a alergológovia často indikujú pri liečbe kortikoidy a pri komplikáciách sa zvyknú nasadiť aj antibiotiká, dezinfekčné roztoky, niekedy aj systémové antibiotiká a antivirutiká. Ďalšia alternatívna liečba je fototerapia, teda cielené vystavenie kože UV A a UV B lúčom. Pri výraznom svrbení sú vhodné antihistaminiká, ktoré tlmia svrbenie a alergiu.“ Ak ide o deti, ktorých pokožka je predsa len citlivejšia ako koža dospelého človeka, určite je podstatné vyhľadať pediatra a nič neskúšať na vlastnú päsť.

Najnovšie články