Nová štúdia prišla so zaujímavým zistením. Ak patríte k ľuďom s týmito znakmi, budete žiť dlhšie

Hyriaková Kristína

Foto: Unsplash

Každý z nás by asi chcel zostať stále mladý alebo jednoducho chce žiť dostatočne dlho na to, aby si užil vnúčatká. Najnovšie vedci prišli so zaujímavým zistením.

Ľudia, ktorí majú veľké boky a stehná, budú pravdepodobne žiť dlhšie. To tvrdí nová štúdia, o ktorej informoval portál Ladbible. Podľa vedcov z univerzity v Toronte je nárast obvodu v týchto miestach o 10 centimetrov spojený s o 10 % nižším rizikom úmrtia. Každý nárast stehna o 5 centimetrov je spojený s 18 % nižším rizikom úmrtia. Autor štúdie Tauseef Ahmad Khan z katedry výživových vied na Torontskej univerzite uviedol, že ľudia by sa mali viac ako o hmotnosť alebo BMI zaujímať hlavne o svoj pás.

Foto: Unsplash

Priberanie neznamená dlhší život

Avšak, to neznamená, že priberanie automaticky spôsobuje dlhší život. Ak však máte proporcionálne tendenciu držať tuk v oblasti stehien a bokov, je to nepriamo spojené so svalovou hmotou a tým aj indikátorom úmrtia. Naopak tí, ktorí majú pivné brucho, by mali prehodnotiť svoj životný štýl. Podľa štúdie a údajov získaných od viac ako 2,5 milióna ľudí je dokázané, že za každých 10 centimetrov v páse navyše majú ľudia v priemere o 11 % vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia.

Toto je najlepší indikátor

Teda práve miesto, kde sa vám ukladá tuk, je najlepším indikátorom. „Brušný tuk je tuk, ktorý sa ukladá okolo orgánov v bruchu a jeho prebytok súvisí s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, cukrovkou a mozgovou príhodou. Preto môže mať väčšie množstvo brušného tuku riziko na tieto choroby.“ Je však jasné, že zdravé množstvo tuku na tele bude vždy prospešné pre vaše celkové zdravie.

Foto: Unsplash

Štúdia ďalej dodáva, že asociácie zostali významné aj po zohľadnení indexu telesnej hmotnosti, čo naznačuje, že ukladanie tuku na bruchu, nezávisle od celkovej obezity, je spojené s vyšším rizikom. Obvod pása je všeobecne akceptovaný ako presnejší spôsob na využitie indexu telesnej hmotnosti BMI na testovanie obezity. Obezity zvyšuje riziko rôznych chorôb, vrátane cukrovky druhého typu, srdcové choroby, ale aj rakoviny.

Najnovšie články