Toto by si mala prečítať každá žena, ktorá chce rodiť s epidurálnou anestéziou. Mamička sa 14 rokov sťažovala na bolesti v chrbte, dôvod šokoval aj samotných lekárov

Zuzana Fulopova

Predčasom sme vám priniesli článok s fotkami niekoľkých pôrodov, ktoré zachytávajú pravú tvár zrodu života. Pôrod je jedným z najemotívnejších zážitkov, aký sa dá za život zažiť, ale aj jeden z najbolestivejších. A možno preto si nastávajúce mamičky pri pôrode volia epidurálnu analgéziu, ktorá utlmí pôrodné bolesti. Je však táto metóda naozaj bezpečná?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Epidurálna analgézia, laicky nazývaná ,,epidurálka“, je metóda, pri ktorej sa do priestoru medzi miechové obaly a steny chrbtového kanála vpichne tenkou ihlou do hĺbky 4 až 6 cm malé množstvo zmesi lokálneho anestetika a opiáta. Tento namiešaný kokteil zabezpečí zmiernenie bolestí a ľahší priebeh pôrodu. Naozaj však pri tomto procese nehrozí žiadne nebezpečenstvo? Ak ste nastávajúca mamička a zvažujete epidurálku, určite by ste si mali prečítať tento článok.

Príbeh Amy

41-ročná Texasanka Amy Brightová často trpela chronickou bolesťou chrbta a chodila po rôznych vyšetreniach. Napokon v novembri 2017 podstúpila CT vyšetrenie, pri ktorom zistili neuveriteľnú vec. Jej bolesť nie je zapríčinená chorobou ischias, ako predpokladali doktori, ale tým, že má v chrbtici epidurálnu ihlu už 14 rokov!

Amy porodila svojho syna Jacoba s epidurálkou v roku 2003, v nemocnici na Floride, teda pred 14 rokmi od zistenia zabudnutej ihly. Za ten čas jej táto ihla spôsobovala mnoho komplikácií a bolestí. „Zakaždým, keď sa pohybujem, chodím alebo zohýnam, táto ihla sa sa hýbe vo vnútri chrbtice. Už 14 rokov táto ihla vytvára vnútorné jazvy v mojom chrbte a ja som nesmierne nahnevaná,“ vypovedá Amy. Pritom zástupcovia nemocnice, kde Amy rodila, sa odmietajú vyjadriť k obvineniam.

pixabay.com

Je epidurálka riziková?

Tak ako v Amerike, aj u nás je už epidurálka najobľúbenejšia metóda zmiernenia pôrodných bolestí. Ide o lokálnu anestéziu, ktorá utlmuje telo od pása nadol pomocou ihly, ktorou zavedie anestéziológ katéter do spodnej časti chrbta, cez ktorý bude pretekať namiešaný liek. Ihla sa odstraňuje hneď po zavedení tohto katedra a spravidla sa kontroluje či vyšla celá ihla, preto je Amyn príbeh veľmi neobvyklý.

pixabay.com

Napriek tomuto príbehu je epidurálka zvyčajne bezpečná, má však svoje riziká ako:

svrbenie

zníženie krvného tlaku, čo môže mať za následok nevoľnosť

problémy s močením

horúčku

bolesť hlavy

Zaseknutie ihly v chrbtici nepatrí medzi štandardné riziká tejto metódy, no podľa americkej doktorky Sarah Horvarthovej sa to občas stane. „Zlomenie ihly počas zavádzania epidurálky je nezvyčajné, s malou pravdepodobnosťou odhalenia. Medicína prešla k používaniu tenších a menších ihiel s ohľadom na zmiernenie vedľajších účinkov epidurálky, a teda tým, že sú ihly jemnejšie, môže prísť k veľmi zriedkavému zlomeniu ihly,“ tvrdí doktorka. „Vo väčšine hlásených prípadov je možné okamžite odstrániť fragmenty ihly, a to bez dlhodobých komplikácií. Je dôležité mať na pamäti, že drvivá väčšina epidurálok je zavedená úspešne,“ dodáva zároveň doktorka.

Príbeh, ktorý sa stal Amy, je síce zriedkavý, ale vystríha nás, že aj takýto prípad sa môže stať. Predtým, ako podstúpime epidurálku, je dobré zvážiť všetky riziká. Čo poviete na tento príbeh? Zmenil vás pohľad na túto metódu? Podeľte sa s nami o vaše názory.

Pozri aj: Pôrod do priesvitnej vane alebo nasolená placenta, spojená s novorodencom niekoľko dní. Takto dnes rodia moderné ženy

                                                                                                          Zuzu, womenshealthmag.com