Je to oficiálne potvrdené! Vedci objavili nový orgán v ľudskom tele

Lucia Mužlová

Aj keď si myslíme, že náš organizmus máme podrobne preskúmaný, nie vždy je to úplná pravda. Dôkazom toho je aj najnovšia klasifikácia, podľa ktorej máme v našich telách nový orgán. Ten sa nachádza v tráviacom trakte a jeho štruktúra a funkcia ešte nie je úplne jasne definovaná. Dôsledné preskúmanie a následná podrobná analýza tohto orgánu by v budúcnosti mohlo viesť k lepšiemu pochopeniu a liečbe tráviaceho traktu a chorôb s ním spojených. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový orgán nie je zase tak úplne nový, záleží na tom, čo pokladáme a čo nepokladáme za orgán. Tento orgán poznáme ako okružie, čo je tenká zriasnená blana v brušnej dutine, pomocou ktorej sú zavesené orgány a držia tak na svojom mieste. Doteraz prevládala myšlienka, že okružie je roztrieštené na časti a každá časť je súčasťou orgánu, ktorý pridržiava. Ale nedávny výskum ukázal, že okružie je vlastne jeden, kontinuálny orgán. Informáciu o tom priniesol odborný časopis Lancet, ktorý sa zaoberá gastroenterológiou a hepatológiou.

„V článku sa uvádza, že v tele máme orgán, ktorý dodnes za orgán nebol považovaný“ povedal J Calvin Coffey, vedecký výskumník z univerzitnej nemocnice Limerick v Írsku, ktorý ako prvý zistil, že okružie je orgánom.

„Anatomický popis, ktorý bol stanovený pred viac ako 100 rokmi, bol nesprávny. Tento orgán má ďaleko od niečoho, čo by malo byť roztrieštené. Je to jednoducho jeden orgán.“ dodáva.

Vďaka novým výskumom okružia v minulom roku sa začali študenti medicíny učiť, že okružie je orgán. Takisto asi jedna z najznámejších lekárskych učebníc Gray’s Anatomy, už zahrnula nové zistenia do svojej aktualizácie.

Už v roku 2012 Coffey a jeho kolegovia previedli sériu mikroskopických vyšetrení, ktoré poukazovali na to, že okružie by mala byť jedna trvalá konštrukcia. Počas nasledujúcich štyroch rokov Coffey zhromažďoval ďalšie a ďalšie dôkazy o tom, že okružie by malo byť klasifikované ako samostatný orgán. To sa mu teraz podarilo.

J Calvin Coffey/D Peter O’Leary/Henry Vandyke Carter
J Calvin Coffey/D Peter O’Leary/Henry Vandyke Carter

Je jasné, že tento objav neurobí nič zásadné v chápaní ľudského tela, no nová klasifikácia môže zvýšiť pozornosť o tento orgán, a tak priniesť nové zistenia o tejto nie veľmi preskúmanej súčasti našich tiel.

„Teraz, keď sme pochopili anatómiu a štruktúru, ďalším krokom je funkcia. Ak pochopíte funkciu, môžete potom odsledovať abnormálne funkcie, čo vedie k identifikácii ochorenia. Keď to všetko spojíte dokopy, dostanete základy pre novú medicínsku oblasť týkajúcu sa okružia“, povedal Coffey. 

Tieto nové zistenia len dokazujú, že bez ohľadu na to, aká pokročilá je lekárska veda, stále je tu priestor pre nové objavy a zistenia. Vždy je teda čo objavovať a to aj vo vnútri našich tiel, o ktorých sa často mylne domnievame, že ich máme podrobne preskúmané.

babskeveci.sk (Lucia M.) , sciencealert.com, thelancet.com

Najnovšie články