Zabudnite na váhu a BMI index. Vaša ruka vám môže prezradiť oveľa viac, ako ste si mysleli

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Počítanie kalórií je vyčerpávajúce a internet je plný rôznych diétnych plánov, no nie všetky sú skutočne účinné. Najlepšie je, keď zhromaždíte všetky potrebné informácie o tom, čo jesť, a potom ich aplikujete do vášho stravovania, avšak aj to je veľmi náročné. Asi vás prekvapí, že v tomto prípade je najlepším pomocníkom vaše telo.

Portál Brightside informoval o tom, že pri správnom stravovaní vám pomôžu hlavne vaše ruky. Práve tie vám povedia, čo by ste mali jesť a hlavne to, koľko by ste toho mali jesť. A je to fakt tá najlepšia pomôcka, ktorá vám ukáže, čo je pre vaše telo to dobré. Začnime tým, že u žien sa odporúča, aby ich porcia jedla nebola väčšia ako veľkosť jednej dlane.

Bielkoviny

Kuracie prsia, ryby, vajcia, tvaroh, grécky jogurt. To všetko sú veci, ktoré sú zdravé, no aj tak by sa nemali  konzumovať v príliš veľkom množstve. Na bielkoviny stačí presne jedna dlaň.

Foto: pixabay

Sacharidy

Chlieb, obilniny, ryža, zemiaky, quinoa, sacharidy by tiež mali byť nejakým spôsobom obmedzené, v tomto prípade zaťatou päsťou. Takto sa vám podarí získať energiu, no zároveň nestratiť na váhe.

Syr

Syr je veľmi chutná potravina, ktorú milujú ľudia po celom svete, Avšak, naximálne by ste ho veľa konzumovať nemali. Skonzumovaný syr je presne na dva vaše prsty. To stačí na to, aby ste si užili pochúťku, no zároveň nepoškodili zdravie alebo postavu.

Foto: maxpixel

Tuk

Tuku veľa konzumovať určite nepotrebujete. Špička vášho prsta vás upozorní na prijateľné a maximálne množstvo denného tuku. Viac určite k životu nepotrebujete.

Ovocie a zelenina

Čerstvé, mrazené alebo nakrájané, zelenina a ovocie sú veľmi obľúbené potraviny, ktoré radi konzumujeme, keď chceme udržať naše telo zdravé a štíhle. Avšak, denne by to pri ženách nemalo byť viac ako jedna ruka. Pri mužoch platia naopak dve dlane. Čo sa týka obľúbených smoothies a džúsov, neodporúča sa konzumovať viac ako 150 mililitrov denne, pretože v tejto forme obsahujú oveľa viac cukru ako samotný surový produkt.

Foto: pixabay

Sladkosti

Sladkosti ako sú napríklad čokoláda, lekvár alebo arašidové maslo, sú naozaj plné cukru. Sú chutné, o tom niet pochýb, ale vaše telo určite toľko veľa cukru nepotrebuje. Takže, porcie by mali byť malé a na ich meranie vám stačí použiť palec. To vás asi nepotešilo, však?

Dezerty

Zmrzlina, koláče, torty a ďalšie dezerty, ktoré množstvo ľudí zbožňuje. Na tie môžete použiť uzavretú päsť, pretože taká by mala byť veľkosť vášho obľúbeného dezertu. Väčšia určite nie.

Foto: maxpixel