Virológovia varujú pred šírením nového variantu koronavírusu: Volá sa centaurus a toto sú jeho hlavné znaky

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Koronavírus sa vracia v plnej sile a aj keď mnohí ešte stále nevedia, čo môžu od nového variantu čakať, odborníci už vyjadrujú obavy. Variant omikronu BA.2.75 dostal názov centaurus.

Informoval o tom portál The Guardian. Zároveň informovali o tom, že nové mutácie sa objavili v desiatich krajinách, konkrétne v Indii, Veľkej Británii, Austrálie, USA, Kanady a Nemecka. Obyvatelia Spojeného kráľovstva, ktorí sa ešte nezaočkovali, tak reagovali na výzvu k očkovaniu od britských poslancov. Tento variant sa prvý raz objavil v Indii už v máji a jeho charakteristickou vlastnosťou je rýchle šírenie v porovnaní s BA.2 a BA.5.

Foto: CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Situáciu sledujú odborníci

Situáciu sleduje aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO, avšak zatiaľ tvrdia, že nemajú dostatok vzoriek. Podľa virológa Stephen Griffin z University of Leeds sa predpokladá, že bude centaurus čoskoro dominantný. Zdá sa, že čo sa týka omikronu, je veľmi ťažké predpovedať mutácie, konkrétne ich presný počet a kombinácie.

Nie je jasné, čo sa bude diať v blízkej budúcnosti

Odborníci preto varujú a prosia ľudí, ktorí sa zatiaľ nedali zaočkovať, aby tak urobili. Taktiež mnohé krajiny prehodnocujú opatrenia, ktoré sa počas tohto roka takmer všade zredukovali. Prekrytie horných dýchacích ciest sa už vyžadovalo len v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach. Odborníci taktiež rokujú o prehodnotení dĺžky obdobia izolácie infikovaných.

FOTO TASR – Ján Krošlák

Zatiaľ je otázne, ako sa bude pandemická situácia ďalej vyvíjať, preto nie sú jasné ani opatrenia, ktoré bude naša a ďalšie okolité krajiny zavádzať. Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že prísne opatrenia a lockdowny už nemajú význam, ďalší si však myslia, že v tom prípade si koledujeme o väčší problém. Všetko však ukáže čas. Jasné zatiaľ je, že medzi hlavné znaky nového variantu centaurus je práve jeho veľké šírenie.

0
Komentovať