Zlepšuje trávenie, pomáha pri chudnutí a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Avokádo vám môže pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach

Mary

Avokádo je v súčasnosti veľmi obľúbenou potravinou. Kúpite ho snáď už v každom obchode a je čoraz populárnejším. Je veľmi chutné a naviac má veľa priaznivých účinkov na naše telo. Vďaka olejovitej, šťavnatej dužine je avokádo vhodné na výrobu rôznych dezertov, šalátov, ale zároveň je skvelým pomocníkom pri zaháňaní hladu. Pokiaľ ste avokádo ešte neochutnali, určite ho vyskúšajte. 

Článok pokračuje pod videom ↓
avokádo 1
sovkusom.ru

Avokádo sa stalo veľmi populárnym pokrmom kvôli jeho vysokému obsahu vitamínov, minerálov a prospešných kyselín. Okrem toho obsahuje aj rastlinné tuky, ktoré pomáhajú telu zlepšiť funkciu metabolizmu. Toto však je len jeden z vynikajúcich účinkov.

Užitočné vlastnosti avokáda, o ktorých by ste určite mali vedieť.

Okrem toho, že je avokádo skvelým pokrmom, má aj mnoho ďaľších priaznivých účinkov na naše telo, dokáže pomôcť pri zlom trávení, ale aj pri suchých vlasoch.

avokádo 2
pixabay.com

Avokádo pomáha účinne znižovať hladinu cholesterolu v tele. Ako veľa z nás dobre vie, srdcovocievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí nielen u nás, ale aj po celom svete. Pri pravidelnej konzumácii avokáda sa znižuje obsah cholesterolu v krvi. Pomáha tak predísť závažným ochoreniam a prispieva k dobrému fungovaniu srdca.

avokádo 3
naturallyella.com

Obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín, čím podporuje chudnutie. Taktiež sa v tomto fantastickom ovocí nachádza aj vysoký obsah vlákniny. Ak teda chudnete alebo sa snažíte udržať si štíhlu líniu, určite do svojho jedálnička zaraďte aj avokádo.

avokádo 4
sovkusom.ru

Vďaka vysokému obsahu draslíku dokáže normalizovať činnosť kardiovaskulárneho sytému. Podľa rôznych štúdií vieme, že avokádo má vyšší obsah draslíka ako banány. Zabraňuje taktiež vzniku vysokého krvného tlaku, čím pomáha pri prevencii pred srdcovými chorobami a zástavou srdca.

avokádo 5
sovkusom.ru

Avokádo koriguje hladinu cukru v krvi. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a kyselín, ktoré sú pre naše telo dôležité, znižuje riziko vzniku cukrovky.

Účinne znižuje zápaly v tele, zmierňuje bolesti spojené s artritídou a artrózou. Mnohé štúdie taktiež potvrdzujú, že extrakt z avokáda môže výrazne znížiť príznaky osteoartrózy a taktiež znížiť vedľajšie účinky chemoterapie.

avokádo 6
pixabay.com

Zeaxantín a luteín sú dva veľmi užitočné antioxidanty pre naše telo. Sú to látky, ktoré boli oficiálne uznané za schopné zabrániť slepote, predísť vzniku šedého zákalu a celkovo posilniť videnie a zdravie očí.

Avokádo je skutočným prínosom živín najmä pre tehotné či dojčiace ženy. Obsahuje totiž kyselinu listovú a vitamín B6, ktorý je nevyhnutný pre bezchybný vývoj dieťaťa.

avokádo 7
pixabay.com

Tento zázračný produkt napomáha pri strese či rozrušení. Vytvára lepšiu náladu a naviac dokáže účinne odbúrať depresie a migrénu.

Zlepšuje proces trávenia rôznych živín, ktoré sa ťažšie do tela vstrebávajú. Taktiež posilňuje kosti a napomáha pri tvorbe červených krviniek.

avokádo 8
self.com

Je skvelou alternatívou pri hydratácií a regenerácií suchej pokožky. Zázračné účinky avokádo poznali už starí Aztékovia. Ženy z tohto kmeňa si kúsky dužiny avokáda pokladali na pleť, aby oddiali vznik vrások, zbavili sa nečistôt z pleti a zároveň pleť hydratovali. Dnes si z avokáda viete pripraviť rôzne masky, ktoré podporia činnosť mazových žliaz a podporia pevnosť pokožky.

Avokádo taktiež napomáha suchým vlasom navrátiť pevnosť a lesk. Zmiešajte olivový olej s rozmixovaným avokádom a máte skvelú masku na vlasy. Avokádo je pre vlasy prínosom, pretože obsahuje všetky živiny a vitamíny, ktoré sú potrebné pre rast a zdravý vzhľad vlasov, ako aj ich pevnú štruktúru.

avokádo 9
pixabay.com

Aké avokádo je pre konzumáciu najlepšie?

Zrelé avokádo spoznáte veľmi jednoducho – je mäkké a šupka je úplne tmavá bez škvŕn a prasklín. Pri kupovaní avokáda by ste mali byť obozretní. Nezrelé avokádo nie je vhodné na okamžitú konzumáciu.

Nezrelé avokádo viete nechať dozrieť aj v pohodlí domova. Položte avokádo do misy na ovocie, najlepšie s banánom alebo limetkami. Nechajte ho takto uložené pri izbovej teplote pár dní a dozrie samé. Nikdy ho však nedávajte do chladničky pokiaľ chcete aby dozrelo.

avokádo 10
pixabay.com

Pokiaľ neviete avokádo zjesť len tak, pripravte si z neho šalát, pridajte ho do dezertov, alebo si urobte skvelé quacamole. Avokádo však odporúčame používať najmä pri jedlách, ktoré sú zo studenej kuchyne. Napríklad skvelou alternatívou je šalát s čerstvou uhorkou, cibuľou, ladovým šalátom a chia semienkami.

Avokádo je skvelou alternatívou pri chudnutí, posilnení imunity, ale je aj skvelou prísadou na prípravu jedál. Určite niektoré recepty či domáce masky vyskúšajte. Účinky avokáda uvidíte už po pár dňoch.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), sovkusom.ru

Najnovšie články