Ste zvyknutá zavádzať si počas menštruácie tampón? Toto odkazuje celému svetu modelka, ktorá kvôli nemu prišla o nohu a onedlho ju čaká amputácia druhej

KatkaR

Krásna modelka Lauren Wasser podstúpila v roku 2012 amputáciu pravej nohy, čo však bola iba malá cena oproti tomu, že pár dní pred tým bojovala o holý život. V budúcnosti ju čaká i amputácia ľavej nohy a prostredníctvom svojho instagramového profilu chce celý svet informovať o nebezpečenstve, o ktorom sa podľa nej vie napriek modernej dobe stále málo a ktoré na nás stále číha – reč je o tzv. syndróme toxického šoku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každá z nás to pozná – každý mesiac ten istý príbeh. Pár dní v mesiaci, kedy sme trochu nervóznejšie než obvykle, máme nepríjemné bolesti a musíme si dávať pozor na každý pohyb. Samozrejme, každá z nás znáša menštruáciu inak, líši sa to podľa jej intenzity, dĺžky trvania i príznakov, ktoré so sebou prináša. Jedno však máme spoločné – počas jej trvania siahame buď po hygienických vložkách, alebo po tampónoch. Rozhodujeme sa podľa vlastných preferencií, osobných i cudzích skúseností, výchovy a iných faktorov. Voľba je síce čisto na nás, no možno by sme okrem vlastného pohodlia mali zvážiť i prípadné riziká – a tie sa týkajú hlavne používania tampónov.

https://www.instagram.com/p/BbKzqcYBmNN/?taken-by=theimpossiblemuse

V roku 2012 sa život mladej a krásnej modelky navždy zmenil. V jedno ráno dostala menštruáciu a zaviedla si tampón. Na tom by nebolo nič zvláštne, robí to tak približne každá druhá z nás. Hneď po jeho zavedení sa však začala cítiť zle a pociťovala príznaky podobné chrípke. To, čo nasledovalo potom, nepraje ani najhoršiemu nepriateľovi – syndróm toxického šoku ju prekvapil nečakane a priniesol do jej života drastické a fatálne následky. Lauren sa v osudné ráno prebudila v nemocnici o približne 36 kg ťažšia – bola totiž naplnená tekutinami, ktorými sa lekári pokúšali dostať z jej tela toxíny. Nedokázala sa ani pohnúť a jej nohy boli ako v jednom ohni. Operácia, ktorú podstúpila ako 24-ročná, a ktorá jej zachránila život, zahŕňala amputáciu pravej nohy a prstov ľavej nohy.

Pre mladú ženu to bola rana pod pás, a to nielen kvôli kariére modelky, ale i kvôli jej vášni – atletike. “Kričala som a plakala. Som atlétka – moje nohy boli pre mňa všetko. Netuším, ako bude vyzerať môj život bez nich,“ vyjadrila sa Lauren po operácii. Spomenutou amputáciou však nešťastie krásnej modelky ani zďaleka neskončilo: “Každý deň trpím neznesiteľnými bolesťami,“ povedala nedávno. Navyše, onedlho ju čaká amputácia ľavej nohy.

https://www.instagram.com/p/BaCQI13hzbN/?taken-by=theimpossiblemuse

Napriek krutému osudu, ktorý ju postretol však nestráca nádej a k životu pristupuje optimisticky: “Myslím, že to takto malo byť a ani za svet by som to nezmenila,“ vyjadrila sa. Lauren je na svoju protézu dokonca pyšná a naučila sa s ňou nielen žiť, ale dokonca i pózovať a ukazovať ju celému svetu prostredníctvom svojho instagramu – aj takto chce totiž zvýšiť povedomie o tomto akútnom ochorení.

https://www.instagram.com/p/BcI0Tw7hkVY/?taken-by=theimpossiblemuse

https://www.instagram.com/p/BcAot6-hvAr/?taken-by=theimpossiblemuse

Syndróm toxického šoku (TSS – toxic shock syndrome) spôsobujú toxíny pochádzajúce z baktérie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) a je spájaný práve s používaním menštruačných tampónov. Výrobcovia tampónov pred ním varujú na príbalových letákoch, ktoré sú súčasťou balenia. Buďme však úprimné a zdvihnime ruky tie, ktoré sme si tento leták skutočne prečítali od A po Z, a ktoré tomuto ochoreniu venujeme i náležitú pozornosť. Ako nám však pripomenula silná bojovníčka Lauren, s naším zdravím sa zahrávať nemôžeme.

Aké sú vaše skúsenosti s používaním tampónov? Preferujete tampóny alebo siahate výhradne po starých dobrých hygienických vložkách? Podeľte sa s nami o váš názor ako žena so ženou.

Pozri aj: Hugh Jackman prezradil tajomstvo jeho 21-ročného manželstva. V čom tkvie jeho dlhotrvácnosť?

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), washingtonpost.com