Je dobré každý deň raňajkovať ovsenú kašu? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Je im naozaj koniec? Ovsená kaša je veľmi populárnym jedlom, ktoré si mnohí z nás doprajú na raňajky. Po niekoľkohodinovom spánku by sme do tela mali ráno dostať práve tekutejšiu stravu. Dnes sa pozrieme na 4 hlavné dôvody, prečo je ovsená kaša na raňajky dobrá. Dobrá správa, nebojte sa, z jedálnička ju teda vyradiť určite nemusíte.

Foto: pixabay

Okrem toho, že obsahuje veľa vlákniny, dobre zasýti žalúdok. Ráno by sme určite nemali raňajkovať ťažké jedlá, dokonca nie je vhodné ani obľúbené pečivo so syrom alebo šunkou. Predstavte si, že po nočnej nečinnosti do žalúdka rovno dostanete niečo ťažké. Z toľkej práce by ste sa ráno zbláznili aj vy. Ovsená kaša? Skvelý tip na zdravé a výdatné raňajky.

Môže vás ochrániť pred chronickými chorobami

Foto: pixabay

Keďže má znížený obsah cholesterolu, ovsená kaša je vynikajúca pre správne fungovanie vášho srdca a taktiež pomáha telu zbavovať sa toxických látok, povlaku nahromadeného v črevách a tým všetkým sa znižuje riziko infarktu a mozgovej mŕtvice. Vysoký obsah vlákniny a tzv. fytochemikálií zabezpečuje vznik antioxidačných zlúčenín, ktoré svojimi vlastnosťami taktiež pomáhajú v prevencii proti rakovine.

Znižuje chuť na jedlo a sladké

Foto: pixabay

Vláknina obsiahnutá vo vločkách oneskoruje vyprázdňovanie, to znamená, že akoby spomaľuje trávenie, čo v tomto prípade nie je zlé. Práve naopak. Pocit sýtosti s vami ostane dlhší čas a teda predídete nejakým tým doobedným maškrtám. Do kaše si pokojne pridajte bobuľovité sladké ovocie, trošku medu, orechy a máte bohaté raňajky, s ktorými naozaj do desiaty vydržíte. Taktiež pomáha k stabilite vašeho krvného cukru.

Posilňovač imunity

Foto: pixabay

Látky nachádzajúce sa v ovsenej kaši zvyšujú tvorbu krvných buniek, ktoré bojujú v tele proti infekciám. Ovsené vločky sú taktiež bohaté na selén a zinok, čo sú dve dôležité zložky práve v boji proti infekcii. Navyše dopomáhajú ku krásnym vlasom, nechtom a celkovo aj pokožke.

Pomôže vám udržať si energiu

Foto: pixabay

Vitamín B sám o sebe vám energiu nedodá. To môžu len sacharidy, bielkoviny a tuky. V tomto prípade je však vitamín B obsiahnutý v ovsených vločkách metabolickým kofaktorom, čo znamená, že pomáha hrať úlohu pri získavaní energie z kalórií, ktoré skonzumujeme. Keďže ovsená kaša obsahuje aj železo a horčík, dostáva sa do červených krviniek dostatok kyslíka a dobre udržiavaná je aj nervová a svalová funkcia. Všetko súvisí so všetkým. Aj vrcholoví športovci nedajú na ovsenú kašu dopustiť a to práve kvôli energii, ktorú z nej dostanú do svojho tela.

Doprajete si na raňajky kašu pravidelne alebo ste skôr zástancami tradičnejších raňajok? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Neupravené nechty, zle vyžehlené tričko a žmolky. Toto je 9 vecí, ktoré nám na kráse rozhodne nepridajú

Lucia M., goodhousekeeping.com

Najnovšie články