Zverejnili veľkú štúdiu o ivermektíne: Mnohí ľudia ho užívali aj ako prevenciu proti covidu, funguje však len takto

SITA

FOTO: TASR/AFP-Luis Robajo

Ivermektín pri liečbe ochorenia COVID-19 nezaberá. Vyplýva to z veľkej štúdie, o ktorej výsledkoch na sociálnej sieti informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Išlo o randomizovanú kontrolnú štúdiu, ktorú vedci nedávno publikovali v prestížnom časopise JAMA network.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedeckú štúdiu vykonali v USA na vzorke 1 591 pacientov s miernym alebo stredne ťažkým priebehom COVID-19. Vedci zistili, že v skupine pacientov, ktorej podávali Ivermektín, nezaznamenali značné zlepšenie oproti skupine, ktorej dávali placebo. Autori štúdie preto neodporúčajú podávanie Ivermektínu pacientom s miernym alebo stredne ťažkým priebehom ochorenia.

Bol ivermektín len ťah?

Profesor Perry Wilson z Yale School of Medicine označil túto štúdiu ako posledný klinec do rakvy Ivermektínu, pokiaľ ide o jeho používanie na liečbu koronavírusu. Vo februári 2021 vydala farmaceutická spoločnosť Merck, výrobca Ivermektínu, stanovisko, podľa ktorého nie je dostatok dôkazov o účinnosti Ivermektínu proti COVID-19. Podávanie Ivermektínu proti tomuto ochoreniu neodporúča ani Európska lieková agentúra.

Štúdie hovoria jasne

Ivermektín na liečenie akéhokoľvek vírusového ochorenia neschválila ani Americká Správa potravín a liečiv. Národný poradný panel ku COVID-19 vo Veľkej Británii vyhodnotil, že nie je dostatok vedeckých dôkazov na odporúčanie Ivermektínu na liečbu COVID-19 a Svetová zdravotnícka organizácia vydala koncom roka 2021 stanovisko, kde vyslovene neodporúča používať Ivermektín na liečenie COVID-19 s výnimkou klinického skúšania.