Toto sa stane s vaším telom, ak budete držať pôst čistou vodou. Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Nedávno sme vám priniesli článok o diéte 16:8, ktorá funguje na princípe 16 hodinového pôstu, pričom 8 hodín sa stravujete podľa zásad zdravej výživy. Najnovšie môžete na internete nájsť mnoho článkov, ktoré sa venujú práve pôstu čistou vodou. Upozorňujeme vás, že ak hľadáte pozitívne ohlasy na toto „hladovanie“, v tomto článku ich nenájdete.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash

Vodná diéta alebo pôstenie sa vodou nie je teda nič zložité. Človek do tela prijíma jednoducho len vodu a žiadnu tuhú stravu alebo iné tekutiny. Lekári varujú, že takýto naozaj až extrémny vedomí zásah do organizmu určite nie je v poriadku.

Ako to vlastne (ne)funguje?

Keďže telo „konzumuje“ len vodu, telo tak rýchlo zbavujete výživy a ak tento proces trvá dlhšie, váš metabolizmus sa začne meniť zo stavu „na lačno“ na stav „hladovanie“. Telo si postupne začne uvedomovať, že nedostáva potrebné palivo na fungovanie a uchýli sa k jedinému riešeniu. Postupne začína spotrebúvať zásoby bielkovín a tukov v tele.

Už prvých 24 až 48 hodín je kritických, aj keď vy si to zatiaľ ani nemusíte uvedomovať, pretože pociťujete v prvom rade hlad, no nemáte ešte napríklad závrate. Nedostatok výživy môže mať ale za následok príznaky akými sú únava, podráždenosť, úzkosť, pokles krvného tlaku, dokonca aj srdcovú arytmiu, záchvaty a stratu vedomia.

Foto: unsplash

To, že telu neposkytnete všetky dôležité látky, ktoré potrebuje na správne fungovanie nie je úplne šťastné riešenie. Voda neobsahuje žiadne živiny a teda môžete ju piť aj na hektolitre, nikdy telu nedáte to, čo potrebuje. Mnoho ľudí, ktorí vodný pôst vyskúšali vám ho bude odporúčať. Na internete môžete nájsť príbehy o tom, ako im pomohol pri kožných ochoreniach, rôznych chorobách a dokonca aj pri zápaloch, plesniach a rakovine. Títo ľudia však nikdy neboli súčasťou vedeckej štúdie, ktorá by ich slová potvrdzovala alebo naopak aj vyvracala.

Pomáha vodný pôst pri chudnutí?

Už len keď sa nad tým laicky zamyslíme, samozrejme. Ak by ste pili dlhší čas len vodu, ručička na váhe by šla dole. Je to ale extrémne nezdravé a jojo efekt sa objaví a udrie ešte horšie ako by ste čakali. Stratené kilogramy priberiete naspäť hneď ako sa začnete znovu stravovať pravidelne a dokonca sa môže stať, že priberiete ešte viac.

Foto: unsplash

Váš metabolizmus bude spomalený, telo počas pôstu šetrí energiou a pri dlhodobom procese chudnutia je práve toto kontraproduktívne. Ak sa teda pýtate, či sa odporúča na chudnutie pôst čistou vodou, odpoveď je, že určite nie.

Správny pitný režim je dôležitý pre celkové fungovanie nášho tela. Čistej vody by ste denne mali vypiť pomerne dosť a v letných mesiacoch ešte o niečo viac. Aj naše telo je zložené prevažne z vody, čo znamená, že telo jej vždy musí mať dostatok, inak hrozia stavy, ktoré sme popisovali vyššie. Nástroje, ktorými dosiahnete vytúženú postavu sú zdravá strava, cvičenie a uvedomelosť.

Pozri aj: Najlepší prázdninový tip: Vyskúšajte so svojím dieťaťom túto aktivitu a zažije leto, na ktoré bude ešte dlho spomínať

Lucia M.

Najnovšie články