Objavil sa ďalší príznak, týka sa hlavne žien. Po prekonaní koronavírusu často čelia takémuto problému

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Takmer štvrtina pacientov s koronavírusom trpí stratou vlasov do šiestich mesiacov po infekcii, pričom podľa novej štúdie sú to práve ženy, ktoré sú vystavené väčšiemu riziku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci študovali niekoľko dlhodobých príznakov v čínskom Wu-chane, kde sa vírus prvý raz objavil koncom roka 2019. Štúdia, ktorá bola publikovaná v lekárskom časopise The Lancet tiež zistila, že únava, dýchavičnosť, závraty a bolesti kĺbov sú primárnymi príznakmi koronavírusu. Ako uvádza portál News.sky tiež polroka po prekonaní koronavírusu malo niekoľko problémov.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Niektoré z príznakov pretrvávajú

Sú to napríklad problémy so spánkom, úzkosti a depresia a tiež 22 % ľudí trpelo vypadávaním vlasov, čo sa doteraz nezaznamenalo ako vedľajší účinok. Podiel bol popritom oveľa vyšší u žien. Vedci zistili, že šesť mesiacov po prekonaní koronavírusu pociťovali pacienti najmenej jeden z príznakov, najmä však únavu alebo bolesť svalov. Vypadávaním vlasov trpelo 359 z 1 655 pacientov.

Rizikovými faktormi po prekonaní koronavírusu sú tiež aj úzkosti alebo depresia. Aj tieto sa častejšie objavovali u žien ako u mužov. Ak ste prekonali koronavírus, zostali vám nejaké príznaky? Množstvo ľudí sa tiež sťažuje na to, že sa im čuch alebo chuť nevrátili do pôvodného stavu.

Najnovšie články