Majú rovnaké príznaky, no dokážete ich rozoznať. Takto spoznáte či máte covid, chrípku alebo nádchu

Kristína Hagarová

Foto: pexels

V dnešnej dobe je naozaj ťažké rozoznať, či máte koronavírus, chrípku, alebo ste len prechladnutý. Všetky tieto choroby majú spoločné príznaky a keďže každé telo reaguje na chorobu inak, univerzálny návod by ste hľadali len ťažko.

Napriek tomu však existuje niekoľko odborníkov, ktorí ľuďom radia, ako by mohli rozlíšiť, čo im skutočne je. Portál CNN informoval o tom, že opatrenia postupne uvoľňujú takmer všetky krajiny, avšak s príchodom jari sa objavujú aj ďalšie choroby, ktoré sa s koronavírusom často zamieňajú. Sú to práve spomínaná chrípka, prechladnutie a nádcha.

Apelujú hlavne na očkovanie

Odborníci stále apelujú v prvom rade na očkovanie a na to, že vakcínou sa môžete proti covidu chrániť. Aj keď to neznamená, že sa nemôžete nakaziť, môžete takto zmierniť príznaky, ktoré sú často nepríjemné. Nachladnutie a chrípka majú veľmi podobné, ak nie priam rovnaké príznaky, ako má koronavírus. Najjednoduchší spôsob, ako to rozoznať, je nechať sa otestovať.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) príznaky chrípky aj koronavírusu sú najčastejšie horúčka, únava, bolesti tela, bolesť hrdla, dýchavičnosť, vracanie alebo hnačka. Covid môžete rozlíšiť aj podľa silnej bolesti hlavy (ktorá je iná ako pri bežnej chrípke) a suchého kašľa. V minulosti bola jedným z hlavných príznakov strata čuchu a chuti, ktoré však už nie sú také rozšírené.

Ako to rozpoznať?

Doktor El-Sayed hovorí, že ak pociťujeme niektorý z príznakov, mali by sme v prvom rade zvážiť, či sme prišli do kontaktu s niekým, kto bol nakazený. Apeluje na to, že základom je izolovať sa od ostatných, a to v prípade akejkoľvek choroby.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Mnohí z nás majú doma k dispozícii aj rýchlotesty, ktorými sa môžeme otestovať, avšak negatívny výsledok neznamená, že ste sa nenakazili koronavírusom. Doktor odporúča test opakovať o 12 až 24 hodín neskôr. Ak sa aj ten ukáže ako negatívny, pravdepodobne nejde o koronavírus. Nezáleží však na tom či ide o covid, chrípku alebo nachladnutie. Podstatná je izolácia od ostatných ľudí.

0
Komentovať