Ak ste prekonali koronavírus, hrozí vám vážne ochorenie. Nová štúdia prišla so závažnými výsledkami

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Množstvo ľudí má po prekonaní koronavírusu zdravotné problémy. Niektoré sú ľahšie a trápi ich len únava, iné však môžu byť oveľa vážnejšie.

Takzvaný „dlhý covid“ je pre ľudí realitou a z koronavírusu sa nevedia spamätať. Zdá sa však, že množstvo pacientov trápi po prekonaní tohto ochorenia aj vážnejšie ochorenie. Štúdia, o ktorej informoval portál CNN, bola uverejnená v odbornom časopise The Lancet.

Ilustračné foto: TASR

Vyššie riziko ako u ostatných

Podľa odborníkov je u pacientov až o 40 % vyššie riziko ochorenia cukrovky druhého typu. Závery, ktoré Lancet publikoval, množstvo ľudí zarazili. Doktor Ziyad Al-Aly povedal, že s takýmito následkami sa budú musieť pacienti vyrovnávať celý život a jednoznačne to pre nich nebude príjemné.

Zdravotné problémy po covide

Štúdia zahŕňala 181 osôb vo vyššom veku a pracovala na nej spoločnosť VA Saint Louis Health Care System. Portál CNN tiež informoval o Jennifer Hobbs, ktorá mala už pred nákazou vyššiu hladinu cukru v krvi. Neužívala však žiadne lieky a nijako ju to neobmedzovalo. Po koronavíruse sa všetko zmenilo a každé ráno si musí merať hladinu cukru v krvi, pričom sú v jej živote prítomné aj každodenné lieky.

Foto: CDC/Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Po koronavíruse majú zdravotné problémy často aj ľudia, ktorých predtým nič netrápilo. Vo veľkom sa hovorí aj o takzvanej „mozgovej hmle“, neustálej únave, ale aj o tom, že sa niektorým ľuďom dlhšiu dobu nevrátili čuch a chuť.

3
Komentovať