Chlpy na neobvyklých miestach alebo mimomaternicové tehotenstvo Toto je 8 dôvodov, prečo počas ovulácie môžete pociťovať bolesť

Monizz

Prichádza vždy v strede cyklu, teda približne týždeň pred príchodom menštruácie. Bolestivá ovulácia môže byť dôvodom hneď niekoľkých ochorení a netreba ich podceňovať. Nie sú smrteľné a mnohé z nich ani veľmi vážne. Riešiť ich však rozhodne treba.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Bolestivá ovulácia

V tom najlepšom prípade môže ísť jednoducho len o ovuláciu. Niektoré ženy sú na bolesť citlivejšie, a tak ju aj pociťujú intenzívnejšie. Prejavuje sa ako bolesť a tlak v oblasti krížov, kŕče ako pred začiatkom menštruácie či len bolesť mierne prechádzajúca z oblastí bokov do podbruška. S ovulačnou bolesťou sa nedá nič robiť, len ju jednoducho pretrpieť, ako tú menštruačnú. Po dni-dvoch by mala ustúpiť a riešiť ju nebude ani lekár.

Polycystické vaječníky

Ak máte nepravidelný cyklus a máte pocit, že vám akosi rýchlo alebo príliš „vo veľkom“ rastú chlpy na rôznych obvyklých, ale občas aj neobvyklých miestach, môžete trpieť syndrómom polycystických vaječníkov. Ide o hormonálnu poruchu, ktorá na vaječníkoch vyvoláva cysty, a tie spôsobujú rôzne veci – od spomínaného nepravidelného cyklu, cez neplodnosť až neskorší nábeh na rakovinu.

pixabay.com

Jazva po sekcii

Ak ste podstúpili sekciu, ľudovo nazývanú cisársky rez, dôvodom vašej bolesti v podbrušku môžu byť tzv. zrasty. Tie vznikli pri hojení zašitej maternice. Jazvy v tkanivách spôsobujú bolesť tak počas ovulácie, ako aj kedykoľvek mimo nej. Niektoré ženy ich však viac pociťujú práve v tomto období. Prakticky sa s nimi nedá nič robiť, ale v niektorých krajinách sa na tieto záležitosti špecializujú fyzioterapeuti.

Endometrióza

Endometrióza je čoraz  častejšie sa vyskytujúci problém posledných rokoch. Kúsky endometria, teda výstelky maternice, sa vyvíjajú aj na miestach mimo vnútornej výstelky. Môžu sa objavovať na vaječníkoch, ale aj vo vagíne a spôsobujú panvovú bolesť, ťažké menštruačné kŕče. Liečba je najčastejšie laparoskopická a následne medikamentózna. Dôležité je však včas navštíviť lekára. Ženy s neliečenou endometriózou sa v niektorých prípadoch stretávajú aj s neschopnosťou otehotnieť.

pixabay.com

Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo je závažná vec. Oplodnené vajíčko sa implantuje nie v maternici, ale mimo nej – v praxi sa ukazuje, že najčastejšie kdesi vo vajíčkovodoch. Priebeh mimomaternicového tehotenstva sa prejavuje ako ovulácia. Bolesti sú ale silné a silnejú zo dňa na deň. Ženy ich pociťujú ako neznesiteľné bolesti v panve, ktoré časom zostupujú nižšie a nižšie. Ak sa mimomaternicové tehotenstvo potvrdí, lekár bude musieť oplodnené vajíčko odstrániť buď operačne, alebo v tom lepšom prípade injekciami. Tento jav je pri zanedbaní pre ženu aj smrteľný.

Syndróm dráždivého čreva

Paradoxne, aj črevo môže spôsobovať tlak v podbrušku, a to práve počas ovulácie. Väčšinou sa toto ochorenie spája s bolesťami brucha, hnačkou, prípadne zápchou, ale aj nadúvaním, a to kedykoľvek počas cyklu. Ak sa bolesť zvyšuje vždy pred ovuláciou a vy máte pocit, že to s ňou úzko súvisí, no gynekológ vám nič nepotvrdí, skúste sa dať vyšetriť na syndróm dráždivého čreva.

pixabay.com

Neobvyklé nadúvanie

Nadúvanie sprevádza mnoho žien najmä v druhej polovici cyklu a začína zvyčajne v deň ovulácie. Tie, ktoré svoj cyklus poznajú ako hodinky, takto ovuláciu ľahko identifikujú. Žiaľ, liečba nie je možná. Obmedziť môžete iba stravu a jesť to, čo vám nafukovanie nespôsobuje, alebo ho spôsobuje minimálne.

Cysty na vaječníkoch

Po ovulácii sa v priebehu menštruácie občas nejaké zblúdené vajíčko nevyplaví a začne sa obaľovať tekutinou. Tak vzniká cysta, ktorá spôsobuje bolesti tak počas ovulácie nasledujúceho cyklu, ako aj počas menštruácie samotnej. Zvyčajne sa vyplaví sama spolu s ďalším vajíčkom počas nasledujúcej menštruácie, no nemusí sa tak stať. Prejaviť sa to môže bolesťami, kŕčmi, pichaním, tlakom, ale aj výtokom. Ovariálne cysty sa liečia injekciami alebo hormonálnymi tabletkami. U žien po menopauze však môžu byť hrozbou. Neraz z nich vznikajú nádory, ktoré však nemusia byť zhubné. Prevencia je však vždy na mieste a netreba čakať, či sa cysta vyplaví alebo nie.

pixabay.com

Pozri aj: Je vhodné bozkávať dieťa priamo na pery? Mamičky nesúhlasia s názormi detských psychológov a lekárov

zdroj: redbookmag.com (M)

Najnovšie články