Veľká klinická štúdia hovorí jednoznačne: Ivermektín proti koronavírusu vôbec nefunguje

Kristína Hagarová

FOTO: TASR/AFP-Luis Robajo

Výsledky doteraz najväčšej štúdie hovoria jednoznačne. Ivermektín je proti koronavírusu úplne neúčinný. 

Ako uvádza portál Žive, podľa klinickej štúdie, ktorá bola publikovaná ako článok v odbornom časopise The New England Journal of Medicine je ivermektín proti koronavírusu neúčinný. Ide zatiaľ o najväčšiu štúdiu, ktorá sa v súvislosti s jeho účinkami robila. Cieľom bolo predovšetkým overiť či ivermektín dokáže znížiť nutnosť hospitalizácie u pacientov s koronavírusom s vysokým rizikom závažného priebehu ochorenia.

Veľká štúdia

Podľa medzinárodného tímu vedcov, ktorí za štúdiou stáli, sa to nepodarilo. Nezistili, že by ivermektín významne alebo klinicky významne znížil riziko lekárskej hospitalizácie alebo dlhodobého pozorovania na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vedci sú presvedčení, že by ich údaje mali definitívne ukončiť užívanie ivermektínu, avšak neočakávajú, že sa to stane.

Výsledky hovoria jasne

Výsledky ďalej ukázali, že užívanie lieku neznížilo dĺžku ochorenia, dobu strávenú v nemocnici, potrebu pľúcnej ventilácie alebo riziko úmrtia. „Nezistili sme žiadny významný vplyv liečby ivermektínom,“ uviedli. Zistenia sú v súlade s niekoľkými staršími menšími štúdiami. Ivermektín sa obvykle používa na liečbu vo veterinárnej medicíne, na odčervovanie koní, kráv, mačiek a psov.

Ako ďalej uvádza portál, popularitu ivermektínu podporovali najmä dezinformácie a neoverené údaje. Prvá „štúdia“ tvrdila, že liek má vo vysokých koncentráciách antivírusové účinky a mohol by covid potlačiť. To však bolo vyvrátené.

0
Komentovať