Teploty aj nevoľnosť. 5 signálov, ktorými vám telo dáva najavo, že môžete trpieť týmto vážnym problémom

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Obličkové kamene trápia nejedného človeka na planéte a toto ochorenie je také staré, že ho poznali aj ľudia pred naším letopočtom. Najhoršie na tom je, že veľa ľudí ani nevie, že ich majú. 

Ako vám teda vaše telo naznačuje, že niečo nie je v poriadku? Portál Brightside informoval o piatich varovných signáloch, ktoré vám vaše telo vysiela. Príznaky tohto ochorenia môžu byť veľmi tiché, ale akonáhle sa začnú pohybovať, začne to byť vážne a veľmi bolestivé. Dôležité je preto okamžité rozpoznanie. Obličkovými kameňmi zvyčajne trpia muži, no neobchádza to ani ženy.

Veľká bolesť

Bolesť brucha, chrbta a slabín. Aj to je znak toho, že niečo nie je v poriadku. Táto bolesť vychádza na povrch vtedy, keď sa kameň začne pohybovať a uviazne v úzkom močovode, čo vytvára tlak na obličkách. Keď sa kameň hýbe, môže dôjsť k bolesti zozadu až k slabinám.

Foto: unsplash

Zmena v moči

Časté nutkanie na močenie a pálenie môže byť znakov zápalu, ale aj obličkových kameňov. Keď sa množstvo moču zníži, môže to znamenať, že kamene v močovode uviazli. Môže to dokonca aj úplne zastaviť tok moču. Keď sa objaví krv, taktiež je to znak obličkových kameňov a rovnako aj zápach a zakalenie moču. Všetko môže byť príznakom infekcie močových ciest alebo obličiek, zároveň však aj obličkové kamene.

Vysoká teplota

Vysoké teploty spôsobuje infekcia močových ciest a obličiek. Práve to môže spôsobiť aj komplikácie s ochorením obličkových kameňov. Vyššiu teplotu by ste teda samozrejme nemali podceňovať.

Foto: unsplash

Nevoľnosť

Zvracanie a hnačky sú spôsobené skutočnosťou, že obličky a gastrointestinálny trakt majú spoločné nervové spojenie. Práve toto môže byť aj dôsledkom silnej bolesti žalúdka.

Únava a slabosť

Funkcia obličiek sa pri obličkových kameňoch znižuje. Z tohto dôvodu sa môžu v tele objaviť toxíny, ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítite. Môžete sa teda cítiť oveľa viac unavený ako obvykle a taktiež cítiť bolesť, ktorá vás bude oslabovať.

Foto: unsplash

Čo spôsobuje obličkové kamene?

Množstvo ľudí ani nevie, čo im vlastne obličkové kamene spôsobilo. Je to celý súbor vecí, ktorým sa môžete správnou životosprávou vyhnúť a je len na vás, ako to spravíte. V každom prípade vám to môže spôsobiť hneď niekoľko vecí.

  • nepijete dostatočné množstvo tekutín
  • vo vašej rodine niekto mal obličkové kamene
  • jete veľa cukru a bielkovín
  • máte nadváhu

Najnovšie články