To, prečo som stále priberala bolo záhadou, až pokiaľ som nezačala robiť týchto 11 vecí

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, prípadne schudnúť, prvá vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je váš metabolizmus. Práve metabolizmus má vplyv na to, ako sú naše bunky zásobované energiou a živinami. Metabolická dysfunkcia obvykle spôsobuje nadváhu. Pozrite sa na niektoré návyky, ktoré by ste si mali osvojiť, aby ste prebrali váš metabolizmus k životu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naplánujte si jedlo

pixabay

Naše telo je veľmi múdre a šikovné. Očakáva, že dostane potravu presne v určitom čase, a preto využíva väčšinu svojej energie do tejto doby s vedomím, že čoskoro dostane ďalšiu energiu. Ak je však vaša strava nepravidelná, vaše telo energiu ukladá namiesto toho, aby ju spotrebovalo, pretože si nie je isté, či čoskoro energiu opäť získa. Ak budete pravidelne jesť každé 3 až 4 hodiny, pomôže to vášmu telu naučiť sa pracovať s energiou.

Pite viac tekutín

Dostatočný príjem tekutín prispieva k dobrému metabolizmu. Ak je vaše telo zbavené vody, spálite menej kalórií. Aj vaša pečeň sa sústredí na obnovu zásoby vody a nevenuje veľkú pozornosť spaľovaniu tukov. To je jeden z dôvodov, prečo by ste mali piť viac! Ak nie ste zvyknutí piť veľa vody, vyskúšajte čaje alebo si pripravte domáce limonády. Ak sa chcete vyhnúť dehydratácii, najlepší je na to práve zelený čaj, ktorý navyše podporuje chudnutie.

Mlieko je váš kamarát

Mlieko obsahuje veľké množstvo živín, ktoré sú nevyhnutné pre spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty. Napríklad vápnik, obsiahnutý v mlieku, hrá významnú úlohu pri dobrom metabolizme. Čím viac vápnika bude vo vašich tukových bunkách, tým viac tuku spálite.

Buďte fyzicky aktívni

pixabay

Akýkoľvek druh fyzickej aktivity, či už je to jogging, prechádzky, tanec, alebo cvičenie v posilňovni, prispieva k rýchlejšiemu metabolizmu. Najlepšie sú cvičenia s vlastnou váhou, pretože podporujú rýchlejší rast svalového tkaniva. Naše svaly však vyžadujú energiu aj keď práve odpočívame. Ak teda chcete naštartovať váš metabolizmus, mali by ste cvičiť pravidelne.

Ránné vtáča ďalej doskáče

Rovnako aj slnečné svetlo má vplyv na váš metabolizmus. Ranné slnko pomáha telu regulovať tie biologické procesy, ktoré súvisia so zmenou dňa a noci, čo ide ruka v ruke so spotrebou vašej energie.

Nevynechávajte sacharidy

Vyhnite sa diétam, ktoré úplne zanedbávajú príjem sacharidov. Aby mohol byť serotonín riadne syntetizovaný, telo na to potrebuje dostatok sacharidov. Nedostatok sacharidov môže mať negatívny vplyv na mozgovú aktivitu a najmä je to veľmi stresujúce pre vaše telo. Áno, síce dôjde k strate hmotnosti, ale v dôsledku straty tekutín, nie tukov.

Žiadne maškrtenie

pixabay

Ak máte radi čipsy, sendviče a sladkosti, mali by ste vedieť, že časté maškrtenie spomaľuje váš metabolizmus. Energia, ktorú získame z potravín, nám zvyčajne vydrží tak 3 alebo 4 hodiny. Až potom vaše telo začína spotrebovávať tú „správnu“ energiu, a aj tuky. Konštantné maškrtenie bráni spaľovaniu tukov a vy priberáte na váhe.

Používajte soľ s vysokým obsahom jódu

Nedostatok jódu v tele nepriaznivo ovplyvňuje štítnu žľazu, ktorá má následne negatívny vplyv práve na váš metabolizmus. Skúste sa poobzerať po hrubozrnnej morskej soli alebo po soli himalájskej.

Jedzte organicky

Neorganické výrobky obsahujú rôzne prísady, zvieratá sú zase kŕmené antibiotikami a rastovými hormónmi a rastliny sú pestované pomocou syntetických hnojív a pesticídov. To neznie veľmi lákavo, však? Bohužiaľ, taká je realita a takmer všetko, čo jeme a kúpime v obchodoch tieto látky obsahuje. Skúste sa nad tým trochu zamyslieť a začnite jesť múdro.

Železo je dôležité

Nedostatok železa vedie k tomu, že svalom chýba kyslík, no môže to poriadne rozhádzať aj váš zdravotný stav. Ak chcete doplniť železo, určite sa poobzerajte po rybách, mäse, špenáte a jablkách.

Nestresujte sa

pixabay

Väčšina problémov s metabolizmom má čo do činenia s našou neschopnosťou vysporiadať sa so stresom. Keď sme v strese, naša štítna žľaza sa spomaľuje a tým pádom sa spomaľuje aj náš metabolizmus. Nezabúdajte, že o svoje telo sa musíte starať rovnako, ako sa staráte o svoje vlasy, či pokožku.

brightside.me

Najnovšie články