Neviete dlho zaspať a často sa budíte? Experti odporúčajú vyskúšať aspoň 1 z týchto 9 na 100% fungujúcich tipov

KatkaR

Spoznávate situáciu, kedy sa vystrašená prebudíte uprostred noci a už viac nedokážete zaspať? Všetko, čo pociťujete, je nepríjemná úzkosť a neopodstatnený strach – pocity, ktoré vás pravidelne privádzajú do šialenstva. Ak máte navyše ráno dôležité stretnutie alebo musíte vstávať, aby ste pripravili deti do školy a urobili všetko potrebné pred odchodom do práce, túžba zaspať vo vás síce stúpa, no spánok je v nedohľadne. 

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Pravdepodobne sa uchýlite k rôznym osvedčeným babským radám a tipom, prípadne sa v zúfalstve obraciate na Google, ktorého sa pýtate “Ako rýchlo zaspať?“ Ak vás to aspoň trochu upokojí, nie ste sama. Vlastne patríte k väčšine ľudí, ktorá sa počas noci prebúdza s obavami týkajúcimi sa práce, detí, peňazí či vzťahu. Aby toho nebolo málo, čím väčšie starosti a obavy máte, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa vám vôbec podarí zaspať. My sa vám však pokúsime pomôcť – prinášame vám 9 osvedčených tipov a trikov, o ktorých by ste si to možno nemysleli, no dokážu s vaším telom i mozgom urobiť zázraky, vďaka čomu sa po prebdených nociach budete môcť konečne vyspať.

Zbavte sa tlaku

Potrebujete spomaliť, a to sa týka aj vášho tepu – ten by mal byť okolo 60 úderov za minútu, aby ste vaše telo dostali do bezmyšlienkovitého stavu, čím presvedčíte aj tie nejneodbytnejšie obavy, starosti a stále dobiedzajúce myšlienky, že musia spomaliť a nechať vás odpočívať.

https://www.instagram.com/p/Bge7EWxFy8s/?tagged=goodsleep

Upokojte svoje svaly

Začnite pri nohách a postupujte smerom nahor – napnite, následne uvoľnite a nechajte niekoľko sekúnd relaxovať každú časť svojho tela, až kým sa nedostanete k vrcholu vašej hlavy. Táto technika vám dá na vedomie, čo pociťuje vaše telo ako napätie a čo, naopak, ako odpočinok a vášmu svalstvu dá signál, že je čas na spánok.

pixabay.com

Robte si poznámky

Prestaňte sa zožierať a premýšľať ako znížite svoj každodenný stres v práci a miesto toho konajte! Po ceste do postele si zapíšte 3 hlavné stresory a ku každému z nich si zapíšte akciu, ktorú vykonáte na jeho odstránenie. Len to, že si ich dokážete pripustiť a uznať ich existenciu, zastaví neproduktívne premýšľanie o ich riešení. Tento krok vypne vašu myseľ a dovolí vám odpočívať!

pixabay.com

Vrhnite sa na to!

Miesto toho, aby ste svojho partnera zobudili uprostred noci a nešťastne mu rozprávali o strese, ktorý prežívate a ktorý vám v noci nedovolí spávať, môžete svojho milého využiť oveľa efektívnejšie a príjemnejšie. Presne tak, kvalitný a láskyplný orgazmus vám okamžite navodí iné myšlienky, pretože sa počas neho do vášho tela začne uvoľňovať antistresový hormón oxytocín, rovnako ako hormón dobrej nálady serotonín a norepinefrín, známejší ako noradrenalín.

Zaťažte telo

Hmotnosť ťažšej prikrývky je pre váš mozog spúšťačom, aby začal produkovať utišujúce neurotransmitery, podobne ako to robí pri vrúcnom a láskavom objatí.

pixabay.com

Hudbou proti nespavosti

Najfektívnejšia uspávacia hudba sa vyznačuje konzistentným rytmom od 50 do 60 úderov za minútu – jej čaro spočíva v tom, že údery srdca poslucháčov takejto hudby sa začnú automaticky spomaľovať, aby sa vyrovnali rytmu hudby. Pieseň tohto typu trvá väčšinou 5 minút alebo dlhšie a neobsahuje žiadny chytľavý refrén, ktorý by vyžadoval zapojenie vášho mozgu. Tieto fakty vyplývajú zo štúdie, ktorú realizovala spoločnosť Mindlab International, podľa ktorej dokáže perfektné zmiešanie týchto atribútov znížiť príznaky úzkosti až o 65%. Výsledky výskumu sa premietli do 8-minútovej melódie s názvom Weightless od kapely Marconi Union.

pixabay.com

Vyventilujte sa

Ak ste aj mali zlý deň, do postele by ste si v žiadnom prípade nemali líhať nahnevaná a nervózna. Negatívne a úzkostné emócie môžu totiž počas noci zosilnieť, preto sa skúste cez hlavné konfliktné body prebehnúť, prerozprávať, precvičiť či presaunovať.

https://www.instagram.com/p/Bga_-P4lgW7/?tagged=training

Vyspite sa na dôležité rozhodnutia

Ak ste sa cez to najhoršie dostali, pokojne si ľahnite. Nie nadarmo sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera. Zoradením vašich spomienok a prepojením nových nápadov s predchádzajúcimi životnými skúsenosťami vás spánok bude automaticky navigovať k dobrej voľbe a ochráni vás pred opakovaním chýb z minulosti.

pixabay.com

Porozprávajte sa s niekým

S kýmkoľvek, koho zaujíma ako sa máte – či už to bude priateľ, taxikár alebo vaša kolegyňa. Ak ste už s týmito ľuďmi vaše problémy prebrali, možno je čas popremýšľať o tom, že by ste ich zmienili aj odborníkovi. Návšteva psychológa alebo terapeuta nie je už v dnešnej dobe nič, za čo by ste sa mali hanbiť a výskumy ukazujú, že kognitívne behaviorálna terapia je v súčasnosti omnoho účinnejšia než lieky, ktoré vám pomôžu iba odpadnúť do postele a vyvolajú umelý spánok.

pixabay.com

Pevne veríme, že tieto tipy si nečítate uprostred noci, keď znova bojujete s tým, že vaše telo vám odmieta dopriať zaslúžený spánok. Ak ste sa prebudili plná obáv z toho, čo vám šéf povedal dnes v práci alebo z toho, ako zadelíte financie na ďalší mesiac, zhlboka sa nadýchnite a opakujte: “Nie je nič, čo by som s tým mohla urobiť uprostred noci. Ráno sa prebudím čerstvá a vymyslím efektívny plán, ktorý vyrieši môj problém.“ Pomohlo?

Pozri aj: 15 skvelých tipov pre dobrý spánok a lepšie vstávanie. Najviac ma prekvapil tip č. 9, o ktorom som vôbec nevedela

Katuš, womenshealthmag.co.uk

Najnovšie články