Súčasná metóda merania nadváhy nie je presná. Vedci vyvrátili fakt, ktorému mnohí stále veria

Nikoleta Kottešová

Foto: pexels

Nová štúdia spochybňuje platnosť indexu telesnej hmotnosti (BMI) ako praktického spôsobu merania zdravej hmotnosti u pacientov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál FOX 2 Detroit avizoval, že výskumníci z Európskej asociácie pre štúdium diabetu v Štokholme vyvrátili fakt, podľa ktorého sa množstvo ľudí na celom svete riadi. Tvrdia, že pomer pása k bokom je lepším meradlom zdravej hmotnosti, ako riadenie sa indexom telesnej hmotnosti (BMI). Nová metóda by mala nahradiť BMI, ktoré Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA uvádzajú ako preferovaný nástroj na analýzu hmotnosti a zdravia.

Foto: unsplash

Neberie do úvahy ukladanie tuku

BMI sa vypočíta tak, že hmotnosť osoby v kilogramoch sa vydelí druhou mocninou výšky v metroch, pričom BMI od 18,5 do 24,9 sa považuje za zdravé. Nevýhodou je, že tento spôsob neberie do úvahy distribúciu tuku, povedali vedci.

„Neberie do úvahy, kde sa tuk ukladá – či je nahromadený okolo bokov alebo pása. Výsledkom je, že BMI nepredpovedá spoľahlivo riziko ochorenia alebo úmrtnosti,“ povedal Irfan Khan, vedúci výskumník a študent medicíny na University College Cork’s College of Medicine and Health v Corku, Írsko.

Khan ďalej dodal, že pomer od pása k bokom pomáha lekárom lepšie a presnejšie vypočítať hladiny brušného tuku, ktorý obklopuje vnútorné orgány, a tento tuk môže zvýšiť rôzne riziká pre ľudí s nadváhou. Preto je čo najpresnejší výpočet veľmi dôležitý pre zdravie.

Najnovšie články