Vedci prišli na to, čo sa deje s mozgom dieťaťa počas tehotenstva, ak je mamička v neustálom strese

Lucia Mužlová

Foto: pixabay.com

Tehotná mamička sa počas celých 9 mesiacov najmä snaží o tom, aby bola zdravá, aby bolo zdravé dieťa a aby nedošlo k žiadnym komplikáciám. Niektoré žiaľ ovplyvniť nemôžeme, no najnovšia štúdia hovorí, ako vníma bábätko stres matky počas tehotenstva.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Stres nie je dobrý pre matku ani pre vývoj dieťaťa

Podľa zverejneného výskumu (JAMA Pediatrics) až 65% detí s ochoreniami srdca, trpelo počas tehotenstva matkiným stresom. Taktiež má 27% žienpostihnutých stresom, úzkosťami a depresiami komplikované celé tehotenstvo. Vrodené srdcové ochorenia spôsobuje veľký materský stres, úzkosti, depresie a výsledkom toho môže byť nesprávny vývoj kľúčových oblastí mozgu.

Foto: pixabay

Lekári by mali byť obozretnejší

Aj preto je dôležité, aby lekári neustále sledovali matku dieťaťa, samozrejme aj plod, no nepozerali sa na zdravie komplexne a z výsledkov v papieroch. Žena a matka by v prvom rade mala mať relatívny pokoj, oddych, dostatok spánku, zdravú stravu a psychicky by na tom mala byť čo najlepšie. Aj keď sa počas tehotenstva môžu vyskytnúť úzkosti a strach z niečoho nového, nemalo by to zájsť príliš ďaleko. Mnohí doktori vo svete sa orientujú práve aj na psychické zdravie matky, ktoré ovplyvňuje samotný vývoj plodu. Jednoduché: „ako sa dnes cítite mamička“, už zrejme nestačí.

Foto: pixabay

Stres hrá veľkú rolu pri vývoji plodu

Autorkou štúdie je Catherine Limperopolous, riaditeľka Centra pre rozvoj mozgu u detí, ktorá bola veľmi znepokojená tým, koľko percent detí trpí ochoreniami srdca. Keď s ostatnými odborníkmi skúmali, čo za to môže, prišli na to, že stres matky hrá veľkú rolu. Stres ovplyvňuje práve časti mozgu, ktoré sú následne zodpovedné za schopnosť učiť sa, pamätať si, koordinácie, rozvoji správania a podobne. Pokiaľ je matka v strese už od začiatku tehotenstva, dá sa na to celom ľahko prísť, potom môžu lekári následkom zamedziť. Dôležité však je, aby sa každý lekár pýtal.

Foto: pixabay

Z výskumu ďalej vyplýva, že až 65% z účastníčok bolo počas tehotenstva v enormnom strese. 44% trpelo úzkosťami a 29% trpelo depresívnymi stavmi. Žiadna z týchto žien však nikdy nebola vyšetrená na prenatálnu (predpôrodnú) depresiu alebo úzkosť. Žiadna zo žien neužívala lieky a nikto nezasahoval v oblasti ich duševného zdravia. Pritom až 81% žien absolvovalo vysokoškolské vzdelanie a teda mali základné vedomosti o tom, ako vyzerá depresia a úzkosť. Preto je dôležité, aby k takýmto vyšetreniam lekári pristupovali rutinne a aby sa jednalo o samozrejmosť. Zdravie matky a novorodenca je predsa prioritou. Nepodceňujte ho.

Najnovšie články