Ako počas sviatkov nepribrať? Odborníčka má pre vás len jednu dobrú radu

Lucia Mužlová

foto: Unsplash

Sviatky sú síce najkrajším obdobím v roku, no pre niekoho môžu byť aj strašiakom. Všade plno koláčov, vyprážané rezne, vianočný punč a dobroty, na aké si len spomeniete. Ako sa vyhnúť zbytočnému priberaniu na váhe?

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Dôsledné plánovanie, pohyb a sebakontrola, to sú rady odborníkov týkajúce sa jedálnička počas nastávajúcich sviatkov. „Zdravie je definované ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a preto počas Vianoc nedopusťte, aby sa vaše telo preťažilo jednostranným vianočným upratovaním a potom nadmerným príjmom potravy v absolútnej nečinnosti pred televízorom, mobilom či počítačom,“ uviedla Zora Kľocová Adamčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní. „Je prirodzené zobrať si občas niečo sladké, či dať si tradičné vianočné menu. Kúpiť sa však dajú menšie balenia sladkostí, jesť sa dajú menšie porcie, nezdravé recepty sa dajú nahradiť zdravším variantom alebo aspoň niektorou ingredienciou,“ odporúča Kľocová Adamčáková.

Foto: unsplash

Účinné je pridať do sladkostí tiež vlákninu, napríklad vločky, mrkvu, figy, datle, slivky, marhule, banány. „Takéto sladkosti musíte viac hrýzť, preto ich zjete menej a navyše prijímate i vitamíny, minerály a vlákninu. Energetickú hodnotu znížite aj tým, že budete robiť menšie koláčiky a tenšie ich krájať,“ podotkla odborníčka.

Upozorňuje aj na časté ochutnávanie počas varenia, odporúča uprednostňovanie rýb pred mäsom. Na dochutenie treba použiť radšej bylinky ako soľ. Vyhnúť by sme sa mali vyprážaniu a do vianočného jedálnička je treba zaradiť aj dostatočný príjem zeleniny a ovocia.

Foto: unsplash

„O škodlivosti alkoholu sa všeobecne vie, avšak už menej si uvedomujeme, že alkohol je energetická bomba, ktorá exploduje dvakrát – jednak vo forme nadmerného prísunu energie, ktorá sa uloží do tukových zásob a jednak ako zdroj opojenia s následkom spoločenskej únavy a možného rizika úrazov,“ poznamenala Kľocová Adamčáková. Počas Vianoc odporúča nápoje s čo najnižším obsahom alkoholu, v čo najmenšom množstve a čo najmenej sladké. Zabúdať netreba ani na pohyb, ktorým treba kompenzovať počas sviatkov zvýšený energetický príjem.