7 nebezpečných varovných signálov, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať. Môžu totiž predpovedať rakovinu pankreasu

Monizz

Onkologické ochorenia dnes trápia každého druhého človeka. Sú nebezpečné, pri včasnej diagnostike však nie sú neporaziteľné. V súčasnosti sa čoraz viac rozmáha rakovina pankreasu. To, čo jej môže predchádzať, však môžeme zo svojho života ľahko vylúčiť.

Článok pokračuje pod videom ↓
pankreasdt_140626_pancreas_cancer_800x600
medscape.com

V Amerike ochorie na rakovinu pankreasu viac ako 50.000 obyvateľov ročne. Bohužiaľ, ak vám rakovinu pankreasu diagnostikujú, môže už byť neskoro. Ak vás však trápia niektoré z týchto ôsmich príznakov, rýchlo so sebou niečo robte. V prípade, že ich včas odstránite, môžete sa vyhnúť jednému z najnebezpečnejších onkologických ochorení.

Neočakávaná cukrovka

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom telo neprodukuje dostatok inzulínu, a tak prestáva byť schopné regulovať hladinu cukru v krvi. Dnes sa cukrovka radí už ku ochoreniam súčasnej generácie a prichádza v rôznych formách. Ak ju však dostanete v dospelosti a náhle, môže značiť potenciálne budúce problémy súvisiace s ochorením na rakovinu pankreasu. Nečakajte preto a dajte sa okamžite vyšetriť odborníkom.

pankreasPhoto of a man having blood drawn
niddk.nih.gov

Žltnutie očí

Nahromadenie žlče v krvi sa tiež nazýva žltačka. Tá spôsobuje mnoho príznakov, medzi inými aj svrbenie nôh a rúk či žltnutie očných bielok. Môže ísť o varovný signál toho, že v krvi sa z neznámeho dôvodu hromadí žlč. To môže znamenať, že sa niečo zablokovalo a preto treba ísť bezodkladne k lekárovi.

pankreasPRinc_rm_photo_of_jaundiced_eye
webmd.com

Chronické bolesti brucha

Bolesť brucha je častým príznakom, ktorý ale môže mať mnoho príčin. Bolesť spojená so zmenami na pankrease môže je často popisovaná ako „hryzavá“. Môžete ju pociťovať ako hlad. Ľudia s rakovinou pankreasu sa zhodujú v tom, že keď sa predklonia, bolesť na chvíľu zmizne.

pankreaslebensmittel-koennen-schuld-an-bauchschmerzen-sein
t-online.de

Zvláštne sfarbená stolica

Ak si na toalete všimnete, že vaša stolica má inú, priam netypickú farbu a nie ako obvykle, zbystrite pozornosť. Môže to byť prvý z varovných signálov hovoriaci o možných problémoch s pankreasom. Keď namiesto optimálnej hnedej farby vidíte v toalete bledohnedú až hlienovitú stolicu, navštívte lekára.

pankreasheader
doctorwellgood.com

Náhle chudnutie

Úbytok na hmotnosti je vítaný, ak sa oň snažíte. No ak začnete znenazdania chudnúť a neviete prečo, radšej si všetko overte u odborníka. Za náhlou stratou na váhe môžu napríklad aj hormonálne zmeny, no aj prichádzajúce vážnejšie ťažkosti.

Strata chuti do jedla

Ak ste boli vždy maškrtníci alebo vám jednoducho chutilo jedlo a nemali ste problém sa najesť do sýtosti, majte  sa na pozore v prípade, že zrazu na jedlo chuť stratíte. Ak váš pankreas pomaly prestáva produkovať tráviace enzýmy, môže to mať za následok stratu chuti do jedla. Okrem pocitu nevoľnosti a vracania budete mať pocit, že potraviny, ktoré ste predtým milovali, sú vám priam odporné.

pankreasLoss-of-Appetite-In-Teens
momjunction.com

Plný žalúdok

Tak, ako môžete začať nezmyselne chudnúť alebo vám prestane chutiť jesť, môžete mať aj pocit nechutenstva z neustálej plnosti. Pocit plného žalúdka môžete mať už aj pri tom, ako sa nadýchnete. Ak zjete dva hlty pečiva či lyžicu polievky. Nedostatok produkovaných tráviacich enzýmov môže vás tráviaci systém akoby vypnúť a celý ho tak zmiasť.

V každom prípade, ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, okamžite navštívte lekára a nechajte sa dôkladne vyšetriť. Ak nebudete varovné signály ignorovať, môže vám to zachrániť život.

Pozri aj: To, čo sa stane, keď si namočíte nohy do jablčného octu je hotový zázrak! 10+ účinkov, ktoré má práve jablčný ocot

zdroj: babskeveci.sk, littlethings.com