Vedci prišli s novými kontroverznými tvrdeniami: Toto je dôvod, prečo by ste sa mali umývať len raz za týždeň!

Monizz

Ak práve patríte k priemerným obyvateľom tejto planéty, potom by vaša odpoveď na otázku, ako často sa sprchujete zrejme znela: každý deň. Ak nie, väčšina obyvateľstva by vás už mohla pokladať za čudákov. V skutočnosti existuje hypotéza, že čudácka môže byť práve tá väčšina.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

O dodržiavaní hygieny nemôže byť reč. Nezanedbávať sa, nesmrdieť a nešíriť okolo seba baktérie z neumytých častí tela – to je základom nielen hygieny, ale aj slušného správania všeobecne. Na jednu sprchu spotrebujete približne 60 litrov vody, no v prípade, že máte prietokový ohrievač, spotreba sa navyšuje na trojnásobok. A tak pri jednom sprchovaní miniete pokojne aj 200 litrov vody. Ak uvážime, koľko teda spotrebuje štvorčlenná rodina za rok – výsledok nám dá až 25 kubíkov. Katastrofa!

Aj keď niekto povie, že na týchto veciach nezáleží a jedna rybka more netvorí, faktom je, že ide o trochu alibistické tvrdenie. Okrem toho, že takéto plytvanie môže mať dopad nielen na naše peňaženky a životné prostredie, ovplyvniť to môže aj naše zdravie. Podľa najnovších výskumov v oblasti medicíny sa opäť potvrdili fakty, že časté kúpanie znižuje odolnosť pokožky.

Staronové tvrdenia

pixabay

I keď ide o tvrdenia, ktoré sme už kedysi v minulosti počuli, dnes nadobúdajú na sile. Kedysi sa zaznávali a ľudia nad nimi mávali rukami. Jedna strana druhej oponovala a tvrdila, že bez dostatočnej hygieny by sme sa mohli dostať naspäť na úroveň, kedy sa prenášali rôzne infekčné ochorenia na celé mestá. Dnes však výskumníci opätovne tvrdia, že ľudskej koži nie je prirodzené ani také časté kúpanie, ale najmä používanie kozmetických prípravkov. Tie našu kožu podstatne oslabujú a spôsobujú, že čoraz viac ľudí trpí kožnými alergiami, rodia sa deti s atopickým ekzémom a v neskoršom veku vznikajú zápalové ochorenia a akné. Množstvo a intenzita umývania so sprchovými gélmi vymýva ochrannú tukovú vrstvu na pokožke, vysušuje ju a ničí. Predstaviť by sme si to podľa odborníkov mali ako proces, kedy drhnete papier hrubou kefou, až sa vám z neho začne prášiť. Čo však situácii vôbec nepomáha je podľa odborníkov to, že stále viac ľudí sa po sprchovaní denne natiera telovými mliekami, ktoré sľubujú dokonalú hydratáciu a vyživenie pokožky.

Keby sme namiesto množstva kozmetiky po sprchovaní používali viac prírodných látok napríklad na báze olejov, vedeli by sme aspoň trochu viac chrániť aj našu pokožku. Umývanie na dennej báze teda nie je zakázané a vedci ani netvrdia, že by sme si to mali zakázať. Dôležitý je spôsob, akým sa umývame.

Je jedno, či sa teda sprchujete alebo kúpete a takisto je jedno ako často, pokiaľ nepoužívate mydlá, kozmetiku a gély, ktoré sú raz len marketingovým ťahom. Aj keď sa nám to môže zdať absurdné, podľa britských výskumníkov by sme sa nemali mydlom sprchovať častejšie ako raz týždenne.

Dokázali by ste to? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Kožná lekárka varuje: „Nečakajte, kým bude neskoro! Stav vašich nechtov a aj tá najmenšia zmena signalizujú zdravotné problémy.“

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články