To, čo sa stane, keď si namočíte nohy do jablčného octu je hotový zázrak! 10+ účinkov, ktoré má práve jablčný ocot

Mary

Jablčný ocot je prírodný produkt obsahujúci veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú zabíjať baktérie a škodlivé látky v našom tele. Je zároveň aj skvelým pomocníkom v domácnosti či v kuchyni pri varení.

V južných krajinách sú kokosové orechy tzv. dary prírody, z ktorých sa vyrába kokosový olej. Našim bohatstvom sú  jablká, z ktorých sa vyrába skvelý jablčný ocot. My vám prinášame niekoľko skvelých účinkov, ktoré práve jablčný ocot má.

Liek proti bolesti hrdla

ocot 1
takprosto.cc

Zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu a 1 šálku teplej vody. Táto zmes je užitočným kloktadlom už pri najmenšom náznaku choroby – všetky škodlivé baktérie v ústach a hrdle budú okamžite zničené a choroba sa teda nedostane ďalej do tela.

Pálenie záhy

ocot 2
takprosto.cc

Po dobu 1 hodiny pite zmes jednej čajovej lyžičky jablčného octu s trochou vody. Táto zmes pomôže vyrovnať sa s pálením záhy už behom jednej hodiny.

Uvoľnenie nosa a nosovej dutiny

ocot 3
takprosto.cc

Ak pocítite výtok z nosa a máte pocit upchatého nosa, vypite pohár vody s jednou čajovou lyžičkou jablčného octu. Ocot obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a kyselinu octovú, kyselinu jablčnú, kyselinu mliečnu a v neposlednom rade aj kyselinu citrónovú. Tieto látky pomáhajú uvoľniť nos od hlienu a odstrániť opuch.

Proti lupinám

ocot 4
takprosto.cc

Jablčný ocot posilňuje vlasy, po použití sú lesklé, zdravšie a vyzerajú omnoho sviežejšie. Ocot má však okrem týchto účinkov ešte jeden skvelý benefit. Ničí lupiny!

Zmiešajte 1/4 šálky octu s 1/4 šálky vody, opláchnite touto zmesou vlasy po použití šampónu. Octovú zmes nechajte pôsobiť na vlasoch po dobu 15 minút pre rýchlejši efekt. Lupiny zmiznú už po jednom použití.

Proti kŕčom

ocot 5
takprosto.cc

Kŕče často poukazujú na nedostatok draslíka v tele. Zmiešajte 2 polievkové lyžice jablčného octu, jednu polievkovú lyžicu medu a pohár teplej vody – získate takt domáci liek proti kŕčom, ktorý pomáha nahradiť nedostatok draslíka v tele! Ocot totiž obsahuje horčík, železo, fosfor, síru a meď, ktoré sú pre telo veľmi prospešné.

Proti svrbeniu

ocot 6
takprosto.cc

Pokiaľ je vaša pokožka suchá a sprevádza ju aj  nepríjemné svrbenie, aplikujte na postihnutú oblasť trochu jablčného octu pomocou vatového tampónu. Antifungálne a antibakteriálne vlastnosti prírodného octu pomôžu vyrovnať sa s rôznymi kožnými problémami, ako sú napríklad akné.

Proti bradaviciam

ocot 7
takprosto.cc

Vírusové bradavice môžete odstrániť tak, že si ich budete denne natierať jablčným octom. Ak túto aktivitu budete pravidelne dodržiavať, výsledky uvidíte už po pár dňoch. 

Proti zápachu nôh

ocot 8
takprosto.cc

Urobte si doma kúpeľ s jablčným octom. Je skvelým pomocníkom pri boji s nadmernými potením a zápachu nôh. Ocot sa taktiež vyrovná aj s plesňou na nohách, zároveň má aj antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zamedia vzniku plesní a ochorení. 

Proti nadúvaniu

ocot 9
takprosto.cc

Aby sa zabránilo nadúvaniu, vypite pohár vody s jablčným octom pred každým jedlom. Tento jednoduchý trik prispeje k zlepšeniu trávenia a metabolizmu.

Proti zápachom v dome

ocot 10
takprosto.cc

Zmiešajte jablčný ocot s vodou a túto zmes dajte do fľaštičky s rozprašovačom. Tento postrek je skvelým pomocníkom v domácnosti, pretože okamžite eliminuje všetky zápachy v dome.

Proti rôznym nečistotám

ocot 11
takprosto.cc

Použite ocot na odstránenie špiny, škvŕn či plesní. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Tento viacúčelový čistič je oveľa lacnejší ako rôzne chemické prostriedky, ktoré si kúpite v obchode.

Proti upchatému odpadu

ocot 12
takprosto.cc

Zmiešajte šálku octu a polovicu šálky jedlej sódy a máte dokonalý prostriedok na upchatý odtok. Ocot a jedlá sóda čistia dokonale a naviac zničia všetky nepríjemné pachy.

Proti plesniam

ocot 13
takprosto.cc

Plesne na dlaždiciach v kúpeľni a v práčke sa väčšinou vyskytujú spoločne. Ocot vám pomôže odstrániť pleseň z akéhokoľvek povrchu. Biele záclony budú naozaj snehovo bielej po umytí s octom, taktiež bude aj vaša práčka dokonale čistá.

Proti pomačkanému oblečeniu

ocot 14
takprosto.cc

Skvelý trik pre žehlenie vecí bez pomoci žehličky. Jablčný ocot s vodou zmiešajte v pomere 1: 3, nalejte do fľašky a nastriekajte priamo na odev. Hneď ako oblečenie uschne, stopy po pokrčení okamžite zmiznú a vy už viac žehličku nepoužijete.

Proti škvrnám na nábytku

ocot 15
takprosto.cc

Škvrny na nábytku, kobercoch sa odstraňujú naozaj veľmi ťažko. Vám však okamžite pomôže jablčný ocot. Na textíliu alebo nábytok naneste zmes z octu a soli, roztrite po škrvne, nechajte chvíľu pôsobiť a následne len utrite vlhkou handričkou.

Využitie jablčného octu je naozaj rôznorodé. Určite nejaký tip vyskúšajte aj vo vašej domácnosti. Nielenže vám úšetrí veľa času, ale aj určité množstvo peňazí. Predsa len, fľaška jablčného octu je o dosť lacnejšia ako rôzne chemické prípravky na čistenie. Dajte nám vedieť, ktoré použitie jablčného octu sa vám páčilo najviac.

Pozri aj: Vedeli ste, prečo takmer všetky mamičky držia svoje deti na rukách na ľavej strane? Príčina tohto materinského inštinktu je naozaj fascinujúca

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), takprosto.cc

28
Komentovať