Ľudia stoja v radoch, vykupujú lieky! 8 základných rád, ako sa správať v lekárni zodpovedne

Hyriaková Kristína

Foto: Echt Creative Community

Mnohí ľudia v poslednej dobe upozorňujú na to, ako sa máme správať v obchodoch, čo máme robiť, keď potrebujeme lekársku pomoc a kedy je nevyhnutné, aby sme nosili rúška. Dôležité však je upozorniť aj na správanie ľudí na miestach, kde nevyhnutne potrebujú chodiť a niektorí dokonca aj v pravidelných intervaloch. To miesto je lekáreň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na to, ako by sa mali ľudia správať v lekárni, existuje už našťastie množstvo stránok, ktoré sa snažia upozorniť na to, že práve situácia súvisiaca s koronavírusom si vyžaduje dôležité opatrenia. Facebooková stránka Farmácia s rozumom upozorňuje aj na to, aby ľudia rešpektovali to, keď je lekáreň počas dňa na chvíľu zavretá. Znamená to, že sa dezinfikuje. V súvislosti s tým spísali aj niekoľko opatrení, ktorými by sa mali ľudia riadiť, keď si idú vyzdvihnúť svoje lieky.

Ako sa správať v lekárni?

  • do lekárne vstupujte v čo najmenšom počte- ideálne po jednom pri každom výdajom pulte
  • premyslite si a ideálne aj spíšte, čo nevyhnutne potrebujete (na nákup prezervatívov, zubných kefiek, krémov, čajov a rôznych výživových doplnkov určite nie je nevyhnutná návšteva infekčného prostredia lekárne)
  • výdaj niektorých liekov je momentálne na prídel, preto je dôležité byť ohľaduplní a nehádať sa s personálom
  • prispôsobte sa a keď sa dostanete na rad, berte to, čo je dostupné, pretože každá lekáreň a aj dodávatelia, sú vyťažení
  • dodržujte odstup od personálu a tiež od výdajného pultu, ak je to možné, ,čo najmenej sa pultu dotýkajte, rovnako je žiadúce minimalizovať dotýkanie sa sortimentu v lekárni
  • pri výdaji liekov obmedzte komunikáciu s farmaceutom na minimum, aj rozprávaním sa šíria kvapôčky a infekcia
  • počas čakania vonku dodržujte aspoň metrový odstup od ľudí v rade, aj keď sa napríklad poznáte alebo sa rozprávate
  • pred vstupom do lekárne čítajte oznamy na dverách. Rúška, respirátory a dezinfekcia sú momentálne NAOZAJ nedostupné, ak to lekáreň ešte aj vypíše na dvere, nepýtajte sa či “NAOZAJ”?! a doplňujúca otázka :”VÔBEC”? je maximálne nevhodná. Buďte zodpovední, chráňte sa a správajte sa tak, akoby ste už nakazení boli

Pravidlá v heslách

Foto: Echt Creative Community

Na webe GitHub sa taktiež objavili rôzne obrázky, ktoré sa dajú vytlačiť a ktoré si lekárne môžu vytlačiť a nalepiť na dvere. Plagáty sú veľmi prehľadné a heslovité, no je veľmi dobré si ich preventívne prečítať.

  1. Čakajte vonku pred lekárňou v dostatočných rozostupoch (2 m).
  2. V lekárni môžu byť maximálne dvaja pacienti súčasne.
  3. Používajte ochranné rúška a dezinfekciu rúk.
  4. Zostaňte meter od výdajného miesta, ak máte horúčku alebo kašeľ.
  5. Obmedzte dotyky s tovarom na minimum.
  6. Plaťte bezhotovostne ak je to možné.

Urýchlite proces v lekárni

Zároveň dbajte na to, aby bol váš pobyt v lekárni čo najrýchlejší. Keď máte recept na predpis, už dopredu si pripravte rodné číslo či kartičku poistenia. Nezabudnite sa uistiť či je váš recept platný a premyslite si, čo vlastne chcete. Najlepšie bude, keď budete čo najstručnejší a vecný, zbytočne nehovorte o veciach, ktoré nesúvisia s tým, po čo ste tam prišli. Určite si nerobte zbytočne veľké zásoby liekov, môžete tak ublížiť tým, ktorí ich budú naozaj potrebovať.

V prvom rade je maximálne dôležité, aby sme voči sebe boli všetci ohľaduplní a nemysleli len na seba, ale aj na ľudí, ktorí sú okolo nás. Je veľmi dôležité, aby sme spravili také opatrenia, ktoré sú v našich silách a zároveň nepanikárili, pretože práve to je niečo, čo nám môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Najnovšie články