Lekári neverili vlastným očiam. Žena porodila dvojičky, no jedno sa narodilo o 11 týždňov skôr

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Nie je zvyčajné, že žena čaká viac ako jedno dieťa. O to nezvyčajnejšie je, keď sa jedno narodí skôr ako to druhé. Portál Ladbible informoval o tom, ako sa to stalo žene z Kazachstanu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Liliya Konovalová z Uralska predčasne porodila dievča 24. mája, jej syn sa však narodil až 9. augusta. Ministerstvo zdravotníctva stanovilo pravdepodobnosť takéhoto pôrodu na jeden ku 50 miliónov a je prekvapujúce, že toto je prvý prípad, kedy sa to stalo v ich krajine.

Dôvodom je dvojitá maternica

Keď 29-ročná žena porodila svoju dcérku Liyau v 25 týždni tehotenstva, dieťa vážilo len 822 gramov. Dievčatko bolo na mesiac umiestnené na jednotke intenzívnej starostlivosti. Brat Maxim prišiel na svet až o dva a pol mesiaca na to a vážil 2,7 kilogramov. Nezvyčajný dvojnásobný pôrod sa udial preto, lebo Liliya má dvojitú maternicu, zriedkavú abnormalitu, ktorá sa vyskytla, ešte keď bola v bruchu svojej matky.

Každé z dvojčiat malo svoju maternicu

Znamená to, že každé z Liliyiných dvojčiat sa vyvíjalo vo vlastnej maternici. Teraz si ich už plánuje zobrať domov. Celé narodenie označila ako zázrak a ocenila aj prácu zdravotníckeho personálu. „Bola som šokovaná, keď som zistila, aký je môj stav. Obávala som sa o život môjho predčasne narodeného dieťatka… lekári však boli skvelí. To, čo urobili, bol zázrak. Sú to skutoční profesionáli,“ povedala.

Lekári sa zachovali profesionálne

Aj keď sú tieto pôrody výnimočne zriedkavé, je ešte zriedkavejšie, aby rozdiel medzi každým dieťaťom bol až 11 týždňov. Keď však lekári zistili, aký je stav Liliyay, boli v pohotovostnom režime. Zástupca riaditeľa centra uviedol: „Dozvedeli sme sa o tomto stave takmer okamžite, počas prvého pôrodu, takže naši špecialisti sa o to druhé postarali. Celú dobu bola matka v našom centre, starala sa o malé dievča a čakala na druhý pôrod.“ 

Nie je to ojedinelý prípad

Aj keď sú šance na takýto pôrod veľmi malé, nie je to ojedinelý prípad. Začiatkom tohto roku porodila matka v Nemecku druhé dvojča 97 dní po prvom. Oxana porodila dcéru Lianu v 26-tom týždni tehotenstva a musela čakať niekoľko mesiacov na sestru Leonie, ktorá prišla na svet štyri dni po termíne. Liana sa narodila 17. novembra 2018 a jej sestra 22. februára 2019.

Počuli ste už niekedy o podobnom pôrode? Napriek tomu, že je to rarita, nie je to nič, čo by bolo príliš nezvyčajné. Čo si o tom myslíte?