Ako z tela vybrať prisatého kliešťa a čo s ním určite nerobiť? Odborníci zverejnili dôležité varovanie

TASR

Foto: TASR archív

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, dôležité je vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať naňho olej, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,“ odporúčajú odborníci. Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela kliešťa.

Čo robiť s kliešťom?

Úrad zdôrazňuje, že po vybratí by ľudia kliešťa nemali mliaždiť prstami. „Hoďte ho do záchodovej misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil.

Pozor na príznaky

ÚVZ zároveň radí venovať nasledujúci mesiac po odstránení kliešťa pozornosť príznakom, ako sú väčšie začervenanie v mieste prisatia, horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s lekárom,“ uviedol. Varuje, že kliešte môžu byť prenášačom kliešťovej encefalitídy.

„Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa,“ priblížil ÚVZ. V tejto súvislosti pripomína, že vysoko účinnou prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. „Odporúča sa vo veku od jedného roka všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí,“ doplnil úrad.

Najnovšie články