POZOR! Internetom sa šíri návod na výrobu opaľovacieho krému. Z tohto dôvodu to určite neskúšajte

Lucia Mužlová

Foto: pxhere.com

V dnešnej dobe už každý vie, že by mal pred slnečným žiarením svoju pokožku chrániť. Keď už ste trochu opálení, na telo vám postačí aj faktor 20 alebo 30. Na tvár odborníci stále odporúčajú faktor 50, v zime stačí 30-tka. Chránite tak pokožku a predchádzate predčasnému starnutiu a vráskam či pigmentovým škvrnám.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by axara09 (@axara09) on

O obzvlášť znepokojivých postupoch informovali vedecké portáli iflscience aj sciencealert. Ľudia totiž začali na pintereste zdieľať podivné návody na výrobu domácich opaľovacích krémov a olejov, ktoré vás majú zaručene pred slnečným žiarením ochrániť. V žiadnom prípade sa ale do domácej výroby nepúšťajte, za túto jednu vec z kozmetiky by ste si mali naozaj priplatiť a kúpiť si ju v obchode.

Podľa niektorých používateľov pinterestu by ste si na dovolenku namiesto kvalitného opaľovacieho krému mali pribaliť avokádový alebo kokosový olej, včelí vosk a esencie napríklad z mrkvy. Vedci však dvíhajú varovný prst. Určite neskúšajte nasledovať rady týchto ľudí. Okrem iného konkrétna osoba Pronounce Skincare predáva aj „zdravý deodorant“ a dozviete sa, že krémy na opaľovanie sú rakovinotvorné…To je ale irónia, keď nás práve opaľovacie krémy pred rakovinou chránia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jess | Owner | Bloomington, IN (@pronounceskincarescratchmommy) on

„Internet je skvelým miestom pre celé rodiny, ktoré sa ľahko dostanú k inšpiráciám, receptom a návodom. Nie však k vlastným výrobám produktov, ktoré slúžia na našu vlastnú bezpečnosť,“ hovorí doktorka Lara McKenzie pre iflscience. „Domáce opaľovacie krémy sú rizikové, pretože nie sú regulované a testované. Keď si ich vyrobíte doma, neviete, či sú bezpečné alebo vám skôr uškodia,“ dodáva odborníčka.

Práve doktorka McKenzie je súčasťou týmu, ktorý nedávno robil štúdiu, kde skúmali účinky vlastnoručne vyrobených opaľovacích krémov podľa návodov z pinterestu. Až 95% domácich krémov bolo promovaných ako účinná alternatíva k bežným krémom na opaľovanie. 68% však neobsahovalo filtre, ktoré nás chránia pred UV žiarením. Práve nadmerné vystavenie pokožky UVA alebo UVB žiareniu vedie k poškodeniu DNA v bunkách, ktoré môže viesť k rakovine. 90% nemelanómových rakovín je spojených s vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Ak sa chceme chrániť účinne, musíme používať krémy, ktoré nás ochránia aj pred UVA aj pred UVB žiarením.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Piscine Privée (@piscine_privee) on

Tretina opaľovacích krémov z pinterestu tvrdila, že má ochranný faktor od 2 do 50. Výskumníci však zistili, že filtre neobsahujú a nemali dostatočné dôkazy na to, že by sa v kréme nachádzali. Za to včelí vosk, oleje a esencie z mrkvy by ste tam našli určite. Najviac šokujúce boli zdieľania daných príspevkov. Jednalo sa o desaťtícíce ľudí, ktorí tieto návody šíria ďalej do sveta.

Nezabúdajte, že krémy by mali byť vodeodolné, aplikovať by ste ich mali 30 minút predtým, ako pôjdete na slnko a vrstvu by ste mali obnovovať každé dve hodiny. Každý rok by ste navyše mali mať nový krém, a ak ten pôvodný začne voňať zvláštne aj počas leta, okamžite ho vyhoďte.

Najnovšie články