Zabudnite na 10 000 krokov denne. Toto je počet, ktorý by ste podľa vedcov mali skutočne prejsť každý deň

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Počuli ste už o tom, že by ste mali prejsť 10-tisíc krokov denne? Pred niekoľkými rokmi to bol obrovský hit a aj v dnešnej dobe si množstvo ľudí myslí, že práve to je kľúč k zdraviu, ale aj chudnutiu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako však uvádza Insider, toto číslo vzniklo ako reklamná kampaň už pred desiatkou rokov. Aj keď chôdza je skvelá vec, výskumy ukazujú, že lepší cieľ je 7 000 až 8 000 krokov. Myšlienka, že prejsť 10 000 krokov denne je optimálnych, vznikla z chytľavej reklamy v Japonsku, ktorá vznikla v šesťdesiatych rokoch. Reklama vznikla na prvý krokomer a fungovalo to.

Foto: pixabay

Ako je to s krokmi?

Práve vtedy vznikol tento údaj ako prvé meradlo krokov, ktoré sa ujalo po celom svete. Podľa vedcov ide o základný inštinkt, kedy sa chceme vyhnúť zbytočnej aktivite a potrebujeme jeden údaj, ktorý je pre nás dosiahnuteľný. Chôdza je zdravotne veľmi prospešná. Štúdia z roku 2019, ktorá bola zameraná na staršie ženy zistila, že tie, ktoré kráčali aspoň 4 400 krokov denne mali nižšiu úmrtnosť ako tie, ktoré kráčali menej.

Foto: pixabay

Každý pohyb je zdravý

Zdá sa však, že riziko predčasného úmrtia sa znížilo pri 7 500 krokoch denne, pri 10 000 nezistili žiadne ďalšie výhody. Samozrejme, všetky štúdie hovoria jednoznačne to, že každý pohyb je zdravý. Ak sa snažíte schudnúť, je to dobrý krok, avšak určite to nie je žiadny zázrak, ktorý vás zbaví zo dňa na deň kilogramov. Ako cesta k zdravému životnému štýlu je to však fajn.

Najnovšie články