Ideálna na Zelený štvrtok! 10 vlastností rukoly, o ktorých ste určite nevedeli a najviac vás prekvapí, že …

Michaela

Máte radi rukolu? U nás je táto táto rastlinka možno nie tak populárna a obľúbená ako vo svete, avšak začíname ju mať čoraz radšej. Zrejme najmä pre jej skvelé účinky, netradičnú chuť a užitočné vlastnosti. Zaujímajú vás pozitíva tejto exotickej trávy, ktorú si dokonca môžete pokojne vypestovať aj doma ako kopec ďalších zdraviu prospešných potravín? Poďme sa na ne spolu pozrieť. 

Rukola obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B, kyseliny listovej, vitamínu C, draslíka, horčíka, zinku, železa, selénu, … Pokojne by sme mohli pokračovať ďalej. Už teraz toho nie je málo.

pixabay.com

Chýba vám energia?

Ak vám chýba energia, kľudne si pochrúmajte trocha rukoly! Šalát s rukolou vás povzbudí ešte viac ako ranná káva a do nového dňa sa naštartujete oveľa zdravšou formou.

Zabraňuje vývoju rakovinových buniek

Obsah protirakovinových látok v rukole je oveľa vyšší ako u brokolice či kapusty.

Posilňuje imunitu

pixabay.com

Zaradenie potravín bohatých na vitamín C do stravy dokonale podporuje imunitu, chráni organizmus pred vírusmi a infekciami.

Pomáha bojovať proti nadváhe

Bojujete so zvýšeným cholesterolom? Pouvažujte nad tým, že si stravu spetríte rukolou. Uvidíte, akým sa pre vás stane nenahraditeľným pomocníkom pri chudnutí. Pravidelná konzumácia rukoly je navyše veľmi prospešná aj pre ľudí s cukrovkou, pomáha zlepšovať metabolizmus a tým aj trávenie.

Užitočné pre kardiovaskulárny systém

V mladej rukole nájdeme flavonoidy, ktoré posilňujú steny ciev. Pokiaľ trpíte na nedostatok hemoglobínu v krvi, pridajte si mladú rukolu do šalátu. Takisto pomáha v boji s vysokým cholesterolom či vysokým krvným tlakom.

pixabay.com

Posilňuje nervový systém

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínov skupiny B rukola priaznivo ovplyvňuje nervový systém. Ak si pravidelne budete pochutnávať na tejto zdravej rastlinke, ľahšie sa vyhnete stresu, depresiám či úzkosti.

Je veľmi užitočná pre zdravie žien

Vzhľadom na hojnú prítomnosť kyseliny listovej je rukola veľmi užitočná pre ženy, ktoré v blízkej budúcnosti plánujú potomka. Navyše je nenahraditeľným zdrojom vitamínov a zvyšuje produkciu materského mlieka.

pixabay.com

Zlepšuje pokožku, vlasy a nechty

Rukola je výborná dokonca aj pre náš zdravý zovňajšok. Zlepšuje totiž stav pokožky, vlasov či nechtov. Jej pravidelným konzumovaním dosiahnete pružnejšiu pokožku, nelámavé, pevnejšie nechty a lesklé vlasy. Často sa rukola používa aj do vlasových zábalov, aby zabránila ich vypadávaniu. Olej z rukoly sa napríklad používa pri liečbe dermatitídy či pigmentových škvŕn.

Je silným afrodiziakom

Čo by ste možno nečakali je, že táto zelená rastlinka je dokonca výborným afrodiziakom, a to najmä pre vysoký obsah esenciálnych olejov.

Ako sme už spomínali vyššie, pokojne si rukolu môžete pestovať aj doma, či už na záhradke alebo na parapete. Rastlinka je to jednoduchá a nenáročná, takže sa nemusíte obávať, že by sa jej u vás nedarilo.

pixabay.com

Jedávate rukolu pravidelne alebo ste jej ešte neprišli na chuť? Skúste ju zaradiť do jedálnička a uvidíte, ako sa vám odvďačí vaše telo.

Pozri aj: Zajtra je Zelený štvrtok. Týchto 7 vecí by ste nemali zabudnúť urobiť, ak sa chcete zbaviť všetkých hriechov a nechcete mať 13 rokov nešťastie!

Miška, sovkusom.ru

2
Komentovať