O tomto by ste mali vedieť: Farba moču povie všetko o vašom aktuálnom zdravotnom stave

Banana

Možno je to pre mnohých pomerne chúlostivá téma, ktorá by mala ostať medzi lekárom a pacientom. Je však veľmi dôležité rozšíriť povedomie o nasledujúcom probléme. Veľakrát je práve včasná diagnostika samotným pacientom kľúčová a zdravotný problém tak lekári včas podchytia a jednoducho vyriešia. Ako by nemal vyzerať moč zdravého človeka a akej farby by ste sa, naopak, nemali vôbec obávať?

Článok pokračuje pod videom ↓
commons.wikimedia.org

Zvyknete sa po vykonaní malej potreby obhliadnuť a pozrieť sa do misy? Ak sa vám to zdá čudné, váš údiv by mal čo najskôr vystriedať záujem o farbu vášho moču. Práve tá je akýmsi detektorom, ktorý dokáže odhaliť najrôznejšie zdravotné problémy alebo nám len dať signál, že sme vypili málo tekutín. Kedy navštíviť lekára a akej farby sa nemusíme báť?

Oranžová

pixabay.com

Najčastejším dôvodom veľmi sýtej a tmavej žltej alebo oranžovej farby moču je nedostatočný príjem tekutín. Ak nemá vaše telo dostatok vody, moč je následne silne koncentrovaný. Vypite viac tekutín a do niekoľkých hodín by sa mala farba moču dostať do normálu.

Ak to nie je dôvod vášho problému, oranžovú farbu moču môžu vyvolať aj niektoré protizápalové lieky, preháňadlá a nezvyčajná farba tiež môže byť výsledkom chemoterapie. Často sa moč zafarbí aj po zvýšenej konzumácii mrkvy (betakarotén) a vitamínu B2. V prípade, že sa takéto zafarbenie moču spája aj s nažltlou farbou vašich očných bielok, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára. Pravdepodobne ide o ochorenie alebo nesprávnu funkciu pečene.

Ružová alebo červená

commons.wikimedia.org

Práve pri ružovkastej alebo červenkastej farbe moču je veľký problém najmä u žien. Tie takéto sfarbenie zvyčajne pripisujú končiacej, začínajúcej alebo nepravidelnej menštruácii. Pravdou je, že môže ísť o prítomnosť krvi, ktorá je výsledkom zápalu alebo ochorenia obličiek, močových ciest, prítomnosťou zhubného alebo nezhubného tumoru alebo obličkových kameňov. Z tohto dôvodu by ste problém nemali zanedbávať, preto čo najskôr navštívte odborníka.

Ak beriete lieky na liečbu tuberkulózy, lieky s laxatívnym účinkom alebo si liečite zápaly močových ciest, môže to byť ďalší dôvod netradičného sfarbenia moču. Na farbe moču sa odrazí aj konzumácia rebarbory, černíc alebo cvikly, takže v tomto prípade sa vôbec nemusíte obávať, pokiaľ sa farba moču upraví najneskôr behom nasledujúceho dňa.

Modrá alebo zelená

commons.wikimedia.org

Len v ojedinelých prípadoch dochádza k takémuto netradičnému sfarbeniu moču. Poraďte sa so svojím lekárom, keďže v prípade užívania niektorých liekov je modrá alebo zelená farba moču normálna. Môže však ísť o baktériu pseudomonádu, ktorá kolonizuje sliznice a spôsobuje ochorenia močových ciest. Je pomerne obtiažne sa jej zbaviť, preto by ste mali problém riešiť čo najskôr.

Ak sa zľaknete divného sfarbenia moču, no predtým ste jedli špargľu alebo potraviny, ktoré obsahujú veľa umelých farbív, môžete si vydýchnuť. Do dvoch dní by sa farba moču mala vrátiť do normálu. Ak nie, vyhľadajte lekára.

Hnedá

commons.wikimedia.org

Ak sme pri oranžovom sfarbení moču konštatovali znak nedostatku tekutín, hnedá je už signálom vážnejšej dehydratácie. Svoje telo ste asi potrápili a zanedbali pitný režim. Ak to nie je váš prípad a nejedli ste ani rebarboru, hnedý moč môže byť prejavom problémov s pečeňou alebo obličkami. V závažnejších prípadoch môže ísť o prítomnosť krvi v dôsledku nádorových ochorení.

Spenený moč

flickr.com

Občas je príčinou akéhosi speneného moču, ktorý môže obsahovať bublinky (alebo dokonca počujete slabý šum z praskajúcich bubliniek) len „rýchly prúd“, takže sa pravdepodobne vyprázdňujete rýchlejšie ako obvykle. Ak by ste ale tento jav pozorovali častejšie niekoľkokrát za sebou, môže ísť o prítomnosť proteínu v moči a mali by ste čo najskôr navštíviť lekára. Zvýšené množstvo proteínu v moči signalizuje problém s obličkami, ktoré pracujú nesprávne.

Bezfarebný moč

Ak je váš moč úplne transparentný a nemá ani nádych žltej farby, tentokrát ste to prehnali s príjmom tekutín. Aj keď by sa mohlo zdať, že nadmerný pitný režim nemôže nikomu uškodiť, príliš zaťažujete svoje obličky. Tie pracujú viac ako by mali a vy sa navyše zbavujete potrebného množstva solí vo vašom tele.

Svetložltá až sýtožltá

pixabay.com

Konkrétne odtiene žltej sú u každého individuálne a závisia aj od množstva prijatej vody či druhu konzumovaných potravín. Ak ale máte svetložltý, priehľadne žltý alebo sýtejšie žltý moč, je všetko v najlepšom poriadku. Moč by mal pripomínať farbu citrónovej limonády, no prvý ranný moč môže byť omnoho tmavší. Čím svetlejší moč, tým viac tekutín ste vypili, takže si podľa sfarbenia moču môžete kontrolovať množstvo vody, ktorú vaše telo potrebuje.

Pozri aj: Experti na reč tela: Prečo sa princ William venuje viac synovi a Kate zase dcére? Výsledky analýzy odborníkov vás prekvapia

zdroj: babskeveci.sk (Jana), brightside.me

Najnovšie články