Bežné ochorenie sa stalo 6-ročnému Samuelovi osudným. Mamička tvrdí, že by mal šancu, keby ho dala zaočkovať

Dana Kleinová

Reprofoto: Good Morning Britain

Jej syn dostal osýpky a hoci sa zdalo, že ich bez problémov prekonal, skutočná pravda sa ukázala o niekoľko rokov neskôr. A vtedy už bolo neskoro.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mama, ktorej synček zomrel vo veku šesť rokov na zápal mozgu spôsobený osýpkami, dúfa, že šírením svojho príbehu povzbudí rodičov, aby nechali zaočkovať svoje deti. Gemma Larkman-Jones z Brixtonu v južnom Londýne tvrdí, že je presvedčená, že jeho smrti sa v roku 2019  dalo vyhnúť, ak by bol očkovaný proti osýpkam, mumpsu a ružienke, ale uviedla, že bol zaradený do programu odloženého očkovania. Píše o tom portál The Sun.

Foto: Pexels

Cíti sa vinná

Mamička prezradila, že sa cíti vinná za jeho smrť. Povedala: „Samuel nemusel zomrieť, a to je vina, ktorú so sebou nosím každý deň.“ 

„Bol na odloženom programe, pretože mal neustále infekcie hrudníka, z ktorých sa neskôr stala astma. Lekári chceli, aby bol taký zdravý, ako len môže, kým dostane MMR (vakcínu),“ vysvetlila Gemma. Samuel však nestihol dostať vakcínu, keďže predtým dostal vysokoinfekčnú chorobu.

A hoci sa v tom čase zotavil, po rokoch sa stal obeťou zriedkavej a pomaly postupujúcej formy zápalu mozgu nazývanej subakútna sklerotizujúca panencefalitída (SSPE). SSPE je zriedkavá komplikácia osýpok, ktorá sa vo všeobecnosti rozvinie sedem až desať rokov po infikovaní osoby, aj keď sa zdá, že osoba sa z choroby úplne zotavila, uviedli Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Samuel dostal osýpky vo veku dvoch rokov – v roku 2014 a zotavil sa z vírusu, no vo februári 2019 bol prijatý do nemocnice po tom, ako si Gemma všimla, že často stráca rovnováhu pri chôdzi. Vo februári 2019 bol Samuel prevezený do nemocnice St Thomas‘ Hospital, kde lumbálna punkcia a test MRI zistili, že má SSPE.

„Len pred mesiacmi bol Sam v škole, jazdil na bicykli a hral futbal. Začal strácať schopnosť jesť a prehĺtať. Nevedel chodiť a rozprávať, museli sme ho kŕmiť sondou,“ spomínala Gemma. Povedala, že 17. marca 2019 Samuel upadol do „vegetatívneho stavu“ po tom, čo upadol do kómy, keďže jej lekári povedali, že stav SSPE jej syna je nevyliečiteľný. Len o mesiac neskôr malý Sam zomrel.

Odkazuje, aby ľudia nepodceňovali osýpky

Gemma chce tiež odhaliť predsudky ľudí o osýpkach a dúfa, že poukáže na potenciálne nebezpečné vedľajšie účinky vírusu.

„Ľudia si myslia, že je to len trochu zvýšená teplota, ale myslím si, že zabudli, že ľudia môžu oslepnúť, ohluchnúť, ľudia, ktorí zdanlivo rýchlo prekonali osýpky, môžu roky neskôr skončiť s SSPE,“ povedala a dodala: „Úprimne verím, že ľudia si myslia, že osýpky, ako napríklad ovčie kiahne, sú súčasťou detstva, ale nie je to tak.“

„Myslím si, že môj príbeh prinúti ľudí rozmýšľať spôsobom – „Hoci je to riziko, stále je to riziko, budem riskovať, že moje dieťa zomrie na niečo, na čo zomrieť nemusí?“ hovorí Gemma.

„Nechcem, aby si tým prešiel nejaký iný rodič,“ dodáva mamička, ktorá teraz všetkým odkazuje, aby svoje dieťa nechali zaočkovať, keďže hoci sa niečo môže zdať ako nevinná choroba, po rokoch môže dieťa stáť život.

Najnovšie články