Prechádzajte sa a do jedálnička zaradte túto zeleninu. 10 spôsobov, ako sa rýchlejšie zotaviť po cisárskom reze

Kristína Hagarová

Foto: flicr

Ako informoval portál Brightside, jedna z troch žien porodí dieťa cisárskym rezom. To je skutočne ohromne veľké množstvo žien na svete a práve preto je dôležité, aby vedeli, ako celý proces zjednodušiť. Dôležité je hlavne to, čo príde po cisárskom reze a teda hojenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Existuje niekoľko vecí, ktoré by mali ženy urobiť po cisárskom reze, aby pomohla celému procesu hojenia. Ten býva často veľmi zdĺhavý a bolestivý, každá žena ho zvláda inak, záleží na vážnosti celej operácie a aj na tom, koľko stratí krvi. Prinášame vám však niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tarryn Jordaan (@tarryn.jordaan.photography),

Stavte na probiotiká

Počas cisárskeho rezu dostáva žena naozaj veľké množstvo antibiotík, ktoré môžu ovplyvniť činnosť čriev. Preto by bolo fajn, keby ste svojmu lekárovi povedali, aby vám dal probiotiká, vďaka ktorým taktiež predídete hnačkám.

Chodievajte na prechádzky

Akonáhle vám to lekár umožní, choďte sa prechádzať. Stačí pomalá chôdza aspoň 30 minút denne.  Chôdza vám pomôže zvýšiť krvný obeh, znížiť riziko vzniku krvných zrazenín, zlepšiť funkcie čriev a pomôcť telu zotaviť sa. V niektorých prípadoch môže byť matke odporúčané ísť na krátke prechádzky hneď potom, ako sa vráti domov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DES (@destinysunrise),

Pozor na potraviny

Obmedzte potraviny, ktoré môžu spôsobovať zápaly, ako sú napríklad krvavé mäso alebo biely chlieb. Namiesto toho skúste kapustu, brokolicu, orechy a semiačka. Potraviny s aminokyselinami, ako napríklad kuracie mäso a losos, môžu tiež pomôcť pri regenerácii.

Nevyhýbajte sa liekom proti bolesti

Je normálne, že máte po cisárskom reze bolesti a nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Čo sa týka liekov, poraďte sa s lekárom o tom, ktoré sú vhodné a v akom množstve ich môžete brať. Nemusíte sa báť toho, že budete vyzerať ako slaboch, práve naopak.

Odpočívajte

Oddychujte, koľko sa len dá. Nie je však ľahké spať, keď máte doma novorodenca. V ideálnom prípade by ste mali spať vždy, keď spí vaše dieťa a ak máte pri sebe nejakého rodinného príslušníka, ktorý by vám mohol dieťa postrážiť a pomôcť vám, máte výhodu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa amber york (@ambermarieyork),

Nevzdávajte sa dojčenia

Pre matky, ktoré priviedli na svet dieťa cisárskym rezom je niekedy ťažké začať dojčiť a mnohé ženy to začnú vzdávať. Určite by ste sa vtedy mali poradiť so svojou laktačnou poradkyňou či poradcom a nenechať sa odradiť. Uvidíte, že aj to vášmu telu pomôže.

Bojujte proti zápche

S týmto často bojujú aj ženy, ktoré rodia prirodzene a najlepšie je, keď zostanete hydratovaná. Pite veľmi veľa vody, jedzte čerstvé ovocie a potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu.

Pozor na infekciu

Sledujte všetky príznaky infekcie, ako je napríklad zvýšená teplota, bolesť, zimnica a opuchy. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite sa obráťte na svojho lekára.

Používajte vložky

Je pravdepodobné, že počas prvého mesiaca budete krvácať. Určite by ste mali používať iba vložky a vyhnúť sa tampónom, ale aj menštruačnému kalíšku. Takto predídete infekcii. Ak máte pocit, že krvácanie je veľmi silné, určite sa obráťte na svojho lekára.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KIMBERLY HEMBREE (@kimberly_annexo),

Starajte sa o svoje emócie

Mnohé matky cítia v dôsledku pôrodu nielen šťastne z toho, že majú dieťa, ale majú aj pocity viny a chce sa im plakať. Rozprávajte o svojich pocitoch alebo vyhľadajte terapeuta, keď máte pocit, že to potrebujete. Za svoje pocity sa však nehanbite, to je naozaj dôležité.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jasmine Andrews (@jay_bel),

Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze?

Mnohé ženy po pôrode nevedia, ako by sa mali starať o svoju jazvu, ktorá im zostala. Často ju chcú úplne minimalizovať a najradšej by boli, aby ju nebolo vidieť. Ako však na to?

  • Umývajte ju mydlom, no jazvu priamo nikdy nedrhnite uterákom. Len jemne utrite okolie jazvy.
  • Keď môžete, nechajte jazvu „dýchať“. Najlepšie bude, keď bude čo najviac na vzduchu, ale nevystavujte ju slnku.
  • Vo vážnych prípadoch môžete zvažovať aj laserovú operáciu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Birth Haven Doulas (@thebirthhaven),

Každý cisársky rez, ktorý absolvuje žena, je iný a aj každá jazva je preto iná a potrebuje rozdielnu starostlivosť. Je však potrebné, aby ste sa o seba starali zvnútra a zvonka.