Ak doma pestujete túto rastlinu, v žiadnom prípade sa jej nevzdávajte a pokojne ju ešte namnožte. Keď zistíte, aké je jej využitie, budete ju opatrovať ako nikdy predtým

Monizz

V slovenských domácnostiach je táto rastlina veľmi populárna, no ľudia neraz nepoznajú jej blahodarné účinky. Okrem toho, že je nenáročná na pestovanie, dokážete ju poľahky rozmnožiť, je príjemná a pekná na pohľad a okrem toho lieči. Viete o akej rastline je reč?

3
worldofsucculents.com

Rastlina z rodu Crassula je u nás známa predovšetkým ako tučnolist. Radíme ju do čeľade Crassulaceae a názov pochádza z latinčiny, v doslovnom preklade znamená niečo ako „tučnučký“. Zástupcov tohto rodu je veľmi veľa, najčastejšie ju však pestujeme v tejto podobe a tá sa nazýva Crassula ovata. Poďme ale ďalej. Od pradávna ju ľudia nazývali strom peňazí, pretože podľa legiend prinášala do domácnosti prosperitu. V našich končinách ju podľa odborníkov pestujeme už viac ako 150 rokov, no jej korene siahajú do ďalekej Afriky.

Okrem legiend však výskumy tejto rastliny poukazujú na jej liečivé účinky. Čoraz častejšie ju odporúčajú aj lekári, a to najmä pre jej mimoriadne silné protizápalové, antibakteriálne a dokonca antivírusové účinky. Pozrime sa, čomu všetkému dokáže pomôcť šťava z tučnolistu.

2
plantsrescue.com

Ľahké zranenia

Prvou pomocou pri ľahších zraneniach je rozhodne tučnolist. Pomáha pri tlmení bolesti po výrone, rezných ranách, modrinách, vredoch, ale aj kožných popáleninách. Prikladajte si na zranené a boľavé miesta po týchto úrazoch šťavu z tučnolistu. Zaistite gázou alebo obväzom a nechajte pôsobiť aspoň 3-4 hodiny. Bolesť začne po chvíli ustupovať. V tom horšom prípade vám pomôže aspoň pokým nezájdete k lekárovi.

Problémy s kĺbmi

Šťava z listov tučnolistu účinkuje najmä pri artritíde a artróze. Namažte si na noc boľavé kĺby šťavou z tučnolistu a zľahka previažte gázou alebo nechajte pôsobiť voľne. Ráno sa nebudete prebúdzať s takými bolesťami ako predtým.

Bolesť v krku

Pri angíne a bolestiach hrdla pomáha kloktanie šťavy z tučnolistov zmiešanej s vodou. Ráno si pripravte vodu na kloktanie z približne 10 listov tučnolistu, ktoré vylisujte alebo poriadne vytlačte do jedného pohára vody a kloktajte 5-6 krát za deň.

4
desertplantsofavalon.com

Opary na perách

Rýchlo sa zbaviť oparov, kútikov či herpesu pomáha tučnolist. Len si opar niekoľkokrát denne potierajte a uvidíte, ako rýchlo sa začne boľačka sušiť. Niektorí ľudia si šťavu z tučnolistu dávajú na opary aj pomocou vaty, ktorú z jednej strany namočia do šťavy z tučnolistu a prelepia papierovým leukopastom.

Hemoroidy

Ak vás trápia nepríjemné vonkajšie hemoroidy skúste tento experiment. Môže pomôcť a nemusí, pri hemoroidoch závisia účinky tučnolistu aj od intenzity a veľkosti hemoroidu. Každopádne si skúste jeden tučnolist prerezať vodorovne, aby ste získali čo najväčšiu plochu a priložte na boľavé miesto pri konečníku. Ak vaše hemoroidy nie sú veľké, úľava by mala prísť okamžite.

Vredy žalúdka a dvanástnika

Ak vás trápia žalúdočné vredy a vredy dvanástnika, skúste si každé ráno nalačno opatrne požuť umytý list tučnolistu. Dávajte pozor, aby ste list nezjedli, ide len o šťavu. Nerobte to častejšie ako raz za dva týždne.

1
plantsrescue.com

Poznali ste účinky nenápadného tučnolistu alebo ste o nich počuli prvýkrát? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri tiež: Kalendár sadeníc na rok 2017: zistite, kedy sú najpriaznivejšie dni na výsadbu zeleniny a v lete sa dočkáte krásnych plodov

zdroj: babskeveci.sk (Monika), justcoolidea.ru

24
Komentovať