Nakazili ste sa koronavírusom a užívali ste tento liek? Vedci prišli na vážne vedľajšie účinky, ktoré sa prejavia až neskôr

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Veľa ľudí užívalo liek ivermektín, ktorý bol prezentovaný ako niečo, čo dokáže koronavírus nielen poraziť, ale mu aj predchádzať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia ivermektín vykupovali vo veľkom, avšak neskôr sa prišlo na to, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by poukazovali na jeho účinnosť v prevencii nákazy vírusom, ale aj pri znižovaní jeho účinku. Ako uvádza portál Ladbible, navyše sa objavilo množstvo štúdií o tom, že ľuďom môže skôr uškodiť.

Foto: archív TASR

Mnohí ho užívali preventívne

Mnohí ľudia si ho kupovali a užívali ho preventívne na miesto toho, aby sa nechali zaočkovať. Najnovšie však existuje jeden zaujímavý vedľajší účinok, ktorý bol objavený v štúdii, ktorú robili tri univerzity v Nigérii. Tím sa snažil zistiť, či má užívanie lieku nejaké zlé následky a zistili, že môže byť spojený so stratou funkcie spermií. Vedci skúmali takmer 400 mužov, z čoho vybrali 37, na ktorých otestovali, či im užívanie ivermektínu v priebehu 11 mesiacov neovplyvnilo ich spermie.

Spôsobuje neplodnosť?

„Pozorovali sme výrazné zníženie počtu spermií a pohyblivosti spermií testovaných pacientov,“ tvrdí štúdia. Tiež podľa nich existuje podozrenie, že uvedené zmeny sú spojené len s užívaním ivermektínu. Práve preto navrhujú, aby boli ľudia veľmi opatrní, čo sa týka užívania ivermektínu. Hovorca Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv povedal, že neplodnosť u mužov nie je známym vedľajším účinkom užívania tohto lieku.

V mnohých štúdtiách sa užívanie ivermektínu vôbec neodporúča, pretože o ňom nie je dostatočné množstvo informácií a stále nie je preukázateľné, že skutočne znižuje účinky koronavírusu alebo mu dokáže predchádzať.

Najnovšie články