Nakazili ste sa koronavírusom a užívali ste tento liek? Vedci prišli na vážne vedľajšie účinky, ktoré sa prejavia až neskôr

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Veľa ľudí užívalo liek ivermektín, ktorý bol prezentovaný ako niečo, čo dokáže koronavírus nielen poraziť, ale mu aj predchádzať. 

Ľudia ivermektín vykupovali vo veľkom, avšak neskôr sa prišlo na to, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by poukazovali na jeho účinnosť v prevencii nákazy vírusom, ale aj pri znižovaní jeho účinku. Ako uvádza portál Ladbible, navyše sa objavilo množstvo štúdií o tom, že ľuďom môže skôr uškodiť.

Foto: archív TASR

Mnohí ho užívali preventívne

Mnohí ľudia si ho kupovali a užívali ho preventívne na miesto toho, aby sa nechali zaočkovať. Najnovšie však existuje jeden zaujímavý vedľajší účinok, ktorý bol objavený v štúdii, ktorú robili tri univerzity v Nigérii. Tím sa snažil zistiť, či má užívanie lieku nejaké zlé následky a zistili, že môže byť spojený so stratou funkcie spermií. Vedci skúmali takmer 400 mužov, z čoho vybrali 37, na ktorých otestovali, či im užívanie ivermektínu v priebehu 11 mesiacov neovplyvnilo ich spermie.

Spôsobuje neplodnosť?

„Pozorovali sme výrazné zníženie počtu spermií a pohyblivosti spermií testovaných pacientov,“ tvrdí štúdia. Tiež podľa nich existuje podozrenie, že uvedené zmeny sú spojené len s užívaním ivermektínu. Práve preto navrhujú, aby boli ľudia veľmi opatrní, čo sa týka užívania ivermektínu. Hovorca Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv povedal, že neplodnosť u mužov nie je známym vedľajším účinkom užívania tohto lieku.

V mnohých štúdtiách sa užívanie ivermektínu vôbec neodporúča, pretože o ňom nie je dostatočné množstvo informácií a stále nie je preukázateľné, že skutočne znižuje účinky koronavírusu alebo mu dokáže predchádzať.

2
Komentovať