9 dôvodov, prečo by ste nikdy nemali vyhadzovať šupku z cibule

Lucia Mužlová

Keď idete pripravovať nejaké dobré jedlo, čo urobíte ako prvé? Asi sa viacerí zhodneme, že ako prvé najčastejšie ošúpeme a nakrájame cibuľu. Šupky však skončia v koši, v lepšom prípade v bioodpade. Tu by som vás zastavila. Skúste to inak a šupky z cibule nevyhadzujte. Možno ste nevedeli, no majú v sebe veľa vitamínov a minerálov a majú skvelé a overené účinky na naše zdravie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Liečivé schopnosti šupky z cibule sú známe už roky. Viac sa ale využívajú v ľudovom liečiteľstve a pri radách našich mamiek. Látky v šupke majú dokonca priaznivý vplyv aj na celkovú regeneráciu organizmu. Dnes vám povieme, prečo nie je nutné šupku vyhadzovať. Verte mi, takéto vlastnosti nenájdete v žiadnom kozmetickom prípravku a ani v liekoch.

cibula
takprosto.cc

Niektoré užitočné vlastnosti cibuľovej šupky

Potravinárske farbivo

Toto asi všetky dobre poznáme. Za pomoci cibuľovej šupky sme asi viaceré farbili vajíčka na veľkú noc. Cibuľová šupka je prírodné a neškodné farbivo, ktoré sa používa na farbenie už od stredoveku. Navyše, odtiene hnedej môžete meniť podľa toho, ako dlho budete šupku variť.

Na vlasy

Odvar z cibuľových šupiek posilňuje vlasy a po tejto kúre vyzerajú oveľa živšie. Mnoho žien dokonca cibuľový odvar používa na farbenie vlasov. Všetko bez chémie!

Na priedušky

Vývar z cibuľových šupiek je vhodné použiť pri akútnom zápale priedušiek a keď sa chcete zbaviť nepríjemného kašľa. Z tohto odvaru si môžete pripraviť aj obklady. Stačí, ak do hrnca nalejeme pohár vody a necháme cibuľové šupky variť cca 15 minút. Potom v tomto odvare namočíme žinku a prikladáme na problémové oblasti. Obklad aplikujeme 3-krát denne po dobu polhodiny.

Pri ochoreniach obličiek a močového mechúra

Do hrnca si dáme dve šálky vody a 1 šálku šupiek z cibule. Celé to povaríme 30 až 45 minút. Potom 3-4 krát denne konzumujeme 1 polievkovú lyžicu. Výborný liek na problémy aj pri zápaloch močového mechúra a problémy s obličkami.

Proti stomatitíde

Pri tejto nepríjemnej chorobe vyplachujeme ústnu dutinu odvarom zo šupiek, ktorý sa pripravuje rovnako ako keď ho používame na vnútorné užitie.

Pri kožných ochoreniach

Cibuľové šupky si poradia s bradavicami, plesňami, drobnými rankami a dermatitídou. Postup je jednoduchý. Šupky si pomelieme na jemný prášok a zmiešame ich s vazelínou v pomere 2:3. Mastičku aplikujeme na postihnuté miesta 2-krát za deň. Prápravok následne skladujeme v chladničke.

Pri kŕčových žilách

Nasekáme si trochu cibuľových šupiek a zmiešame ich s 2 lyžicami olivového oleja. 10 dní necháme túto tinktúru na chladnejšom mieste a keď si spomenieme, fľaštičku premiešame. Následne získate vynikajúci masážny olej, pomocou ktorého si masírujeme nohy a najmä kŕčové žily, ktoré nás trápia.

Pri nachladnutí

V zimnom období je veľmi ľahké ochorieť. Ak chcete tip na skvelý liek, stačí, ak si pripravíme 4 lyžice nakrájaných cibuľových šupiek (môžeme nakrájať aj cibuľu samotnú, účinok je lepší) a dáme ju na paru nad vriacu vodu. Na hlavu si môžeme prehodiť uterák a inhalujeme výpary po dobu 3-5 minút. Upchatie nosovej sliznice je zázrakom preč!

Na posilnenie imunity

Odvar z cibuľových šupiek je jedným z najlepších prírodných liekov a prostriedkov na posilnenie imunitného systému organizmu. Je to jednoducho nenahraditeľná prevencia proti mnohým chorobám.

Uvarte si tieto tradičné domáce medicíny a uvidíte sami. Ja si pamätám, že v detstve nám mamina pripravovala odvar z cibule a cibuľový sirup keď sme boli chorí. Vždy pomohol!

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite tieto šikovné rady zdieľať aj so svojimi priateľkami. My vám želáme, nech vás všetky choroby obchádzajú, no ak by sa náhodou nejaké zdravotné problémy dostavili, vyskúšajte tieto babské recepty a uvidíte. Verím, že vám pomôžu.

Pozri tiež: Najnovší výskum lekárov ukázal, že kadidlo má priaznivé účinky na zdravie, o ktorých vedel len málokto

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články