Migréna, bolestivá menštruácia aj nespavosť. S týmto všetkým vám pomôže obyčajný harmančekový čaj

Lucia Mužlová

Foto: unsplash/ornellabinni

Aspoň raz denne by sme si mali dopriať šálku teplého čaju. Je to skvelý doplnok pravidelného pitného režimu. Medzi najpopulárnejšie čaje patrí práce harmančekový, ktorý má veľa blahodárnych účinkov na naše telo. Pekne vonia, upokojuje a dobre chutí. Toto však nie sú jediné jeho výhody.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash/Semen Borisov

Harmanček sa ako rastlina zbiera a suší už celé desaťročia. Obsahuje silné antioxidanty a spolu s vitamínmi a stopovými prvkami má vynikajúce preventívne účinky na naše zdravie. V čom všetkom nám môže pomôcť?

Pri zažívacích ťažkostiach

Tento čaj upokojuje a stimuluje produkciu žalúdočných štiac a žlče. Zastavuje fermentačné procesy v čreve, zmierňuje bolesti, kŕče a eliminuje zápaly. Extrakt z harmančeka sa využíva na liečbu kolitídy, gastritídy ale aj hnačiek a pri nevoľnosti.

Bolestivá menštruácia

Foto: unsplash/rawpixel

Keďže má tento čaj upokojujúce účinky, používa sa aj na relaxáciu a dokáže pomôcť aj pri bolestivej menštruácii. Zmierňuje kŕče a bolesť. Okrem toho obsahuje látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú pravidelnosť cyklu a pomáha pri strese a ženy v prechode si ho nevedia vynachváliť. Taktiež je vynikajúci, ak intenzívne cvičíte.

Nespavosť

Šálka harmančekového čaju pred spaním, spolu s medom, vám dokáže pomôcť aj pri takom probléme, akým je nespavosť. Navyše, čaj nie je návykový a funguje perfektne. Zmierňuje pocity úzkosti a zlepšuje kvalitu spánku.

Stres

Harmanček funguje ako prírodné antidepresívum. Zvyšuje hladinu serotonínu a melatonínu v tele. Toto sú práve hormóny zodpovedné za stabilizáciu nervového systému človeka. Vaša schopnosť odolávať stresovým situáciám bude výrazne lepšia a spolu s kombináciou harmanček mäta, citrónová tráva alebo levanduľa určite nešliapnete vedľa, práve naopak, účinok podporíte.

Migréna

Foto: unsplash/Asdrubal luna

Kto nemal migrénu, nevie, čo je to skutočná ostrá bolesť hlavy. Ak mávate tieto problémy pravidelne, skúste do pitného režimu zaradiť práve čaj z harmančeku.

Ďalej pomáha:

  • pri zníženej imunite
  • pri chrípke a nachladnutí
  • pri oslabenom kardiovaskulárnom systéme
  • pri cukrovke typu II.
  • zmierňuje alergie
  • zmierňuje vypadávanie vlasov
  • zlepšuje stav pokožky

Ako ho správne uvariť?

Jednu plnú lyžicu sušených harmančekových kvetov si dáme do sitka a zalejeme ho 400 ml horúcej vody. Lúhujeme 10 minút. Pridáme lyžičku medu, keď je teplota čaju ideálna, okolo 60 stupňov a môžeme piť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Britta Hochkeppel (@germansoulsurgeon) on

Pozor si dávajte v prípade, že ste tehotná. Vtedy sa harmanček neodporúča, pretože ovplyvňuje hormonálny systém tak, že by to mohlo bábätku ublížiť. Taktiež nie je vhodný pre ľudí, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi alebo pre alergikov, ktorým vadia sušené byliny. Deťom ho podávajte po rozhovore s lekárom.

independent.co.uk

Najnovšie články