Mýtus, kvôli ktorému sa možno nedarí schudnúť aj vám. Tieto 4 veci sú hotový zázrak

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Pokiaľ ide o zdravý životný štýl, cvičenie a strava idú ruka v ruke. Môže byť však veľmi ťažké plánovať cvičenie, jedlo a všetko ostatné okolo seba. 

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že by ste pred tréningom nemali jesť, je mýtus. Musíte však poznať správne potraviny, ktoré by ste mali zjesť a kedy by ste ich mali zjesť, aby ste rýchlejšie dosiahli svoje ciele. Portál Insider spísal prehľadný návod. Okolo cvičenia na prázdny žalúdok sa rozpútala naozaj veľká diskusia. Väčšina odborníkov však súhlasí s tým, že posilniť sa pred tréningom je veľmi dôležité.

Je to ako plyn v aute

Uhľohydráty z ovocia, zeleniny a obilnín je veľmi dôležité. Tvrdí to Aja Gyimah, dietologička a zakladateľka platformy Kuudose. Uhľohydráty poskytujú vášmu telu zdroj energie, ktorý je dodávaný vo forme cukru v krvi. „Ak si predstavíte vaše telo ako auto, uhľohydráty sú plynom. Ak v nádrží nemáte plyn, nemôžete mu dať všetko a cvičili ste vlastne zbytočne.“ správe uverejnenej v časopise Nutrition Today sa zistilo, že pred tréningom je dôležité jesť aj bielkoviny. O to viac, keď ide o silový tréning. Tieto jedlá sú však najlepším zdrojom sacharidov, bielkovín a tukov, ktoré by ste mali jesť pred cvičením.

Banány

Ak ste v zhone a máte čas len na niečo rýchle, jednoznačne je najlepšou vecou, ktorú si môžete dať, práve banán. „To je to, čo odporúčam svojim klientom, ktorí bežia z práce rovno do telocvične. Ak nemáte dosť času na to, aby vám vytrávilo, banán je vynikajúca možnosť, pretože ho vaše telo rýchlo strávi,“ povedala Aja.

Foto: unsplash

Zrná

„Komplexné sacharidy, ktoré vám dodajú veľa energie. Tiež sa uvoľňujú do krvného obehu pomaly, takže sa nemusíte ničoho obávať.“ Najlepšie príklady sú podľa nej hnedá ryža, quinoa a celozrnný alebo viaczrnný chlieb. Je to to najlepšie, pokiaľ sa chystáte na vytrvalostný tréning. Keďže ich trávenie trvá trochu dlhšie, Aja odporúča, aby ste ich jedli asi hodinu pred tréningom.

Foto: unsplash

Ovos

„Taktiež poskytuje veľa energie, ktorá sa uvoľňuje pomaly.“ Keďže ovos potrebuje čas na trávenie, najlepšie je, keď si naň vyčleníte viac ako hodinu pred tréningom. Pokiaľ však zvolíte ovsené vločky alebo sušienky, dajte si pozor na to, aby neobsahovali priveľa pridaného cukru. Najjednoduchšie je osladiť si to ovocím.

Foto: unsplash

Jogurt a ovocie

„Ak máte voľnú hodinu a pol pred tréningom, práve jogurt a ovocie môže byť veľmi užitočná desiata. Je to skvelý zdroj uhľohydrátov, tekutín aj bielkovín.“ Samozrejme, dôležité je, aby ste sa rozhodli pre nesladený jogurt. Takto získate dostatok „paliva“ bez toho, aby ste sa naplnili prebytočným cukrom. Ovocie je skvelým spôsobom, ako si jogurt osladiť.

Foto: unsplash

Kedy je najlepší čas na jedenie pred tréningom?

Je dôležité, aby ste nič nejedli 15 minút pred začatím cvičenia, aby si vaše telo vynahradilo trochu času na trávenie. Kľúčom je však správna hydratácia. A to pred a aj po tréningu. Vodu by ste mali piť celý deň a aj pred tréningom, ale musíte si dávať pozor na to, aby ste neboli nafúknutí.

Dôležité je však poznamenať, že každé telo je iné a každému vyhovuje pred cvičením niečo iné, čo robí jeho telu dobre.

Najnovšie články