Môj syn si vkuse obhrýzal nechty a nechcel skončiť. No potom som mu prečítala týchto 10 vecí

Michal Blaško

Obhrýzate si nechty? Ak nie vy, určite poznáte nemalý počet ľudí, u ktorých ste tento zlozvyk postrehli. Je to celkom odpudzujúce, nie? V priebehu krátkeho času vám rukami môžu prejsť peniaze (ktoré už teda prešli mnohými, naozaj mnohými rukami), kľučky (o tých ani nehovoriac), zábradlia, tovar v obchode, čokoľvek. A potom si s nimi zájsť s pokojnou mysľou do úst… Mmmm.

Článok pokračuje pod videom ↓
obhryzanie nechtov gifko (5)
tumblr.com

Neviete si ani predstaviť, čo všetko sa skrýva pod vašimi nechtami. Majú tu domov rôzne druhy baktérií, plesní, kvasníc… Každého pravdepodobne strasie pri predstave vredov či kožných infekcií. Staphylococcus aureus, ktorý tieto nepríjemné veci spôsobuje, sa práve na týchto miestach rád zdržiava.

obhryzanie nechtov gifko (1)
tumblr.com

Keď si často obhrýzate nechty, baktériám sa tu bude dariť a páčiť ešte viacej, budú mať doslova raj.
V roku 2007 dokonca prebehol aj prieskum, kde sa zisťovalo, či má hryzenie nechtov nejaký vplyv na imunitu a náchylnosť ku rôznym ochoreniam. Zúčastnilo sa ho 59 ľudí a 76% preukázalo.. Hádajte aké výsledky.

obhryzanie nechtov (6)
2.bp.blogspot.com

Vedeli ste, že to dokonca poškodzuje aj vaše zuby? Existujú prípady, kedy obhrýzanie nechtov spôsobilo lámanie, či vykrivenie čeľuste. To znie teda naozaj dosť nepríjemne.

obhryzanie nechtov (1)
edc2.healthtap.com

Tento nezvyk je zvyčajne prejavom nervozity, ktorá sa ale môže prejavovať pokojne aj v noci, počas spánku. Takže si svoje zuby dosť pravdepodobne ničíte aj v tomto neobvyklom čase… Svoje zuby si takto akoby „brúsite“, čo ale nie je nijak pozitívne. Takisto to môže viesť až ku vypadávaniu zubov.

Pokračovanie na ďalšej strane..

Najnovšie články