Týmto 5 mýtom mamičky stále veria! Fakty o cisárskom reze a prirodzenom pôrode, ktoré musí poznať každá žena

Monizz

Niektoré ženy sa ho boja, iné si ho pýtajú. Sekcia, ľudovo nazývaná aj cisársky rez, je v súčasnosti stále častejšie sa vyskytujúcim spôsobom príchodu novorodenca na svet. O pôrodoch cisárskym rezom však koluje množstvo mýtov a väčšina z nich sú číre nezmysly.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Treba povedať, že cisársky rez by sa nemal vykonávať inak, než nevyhnutne. To znamená, budúca mamička musí mať na takýto druh pôrodu určité indikácie – spravidla to bývajú určité predispozície súvisiace so zdravotným stavom, alebo pôrod v hodine dvanástej, kedy je dieťatko v maternici otočené panvovým koncom dolu. V niektorých prípadoch je teda sekcia naozaj jediným možným riešením, ako lekári môžu priviesť dieťa na svet.

Mýty a fakty?

O deťoch narodených cisárskym rezom koluje množstvo mýtov a len zriedkakedy sa spájajú s niečím pozitívnym. Prvým z nich je to, že deti rodené sekciou bývajú hyperaktívne. Hyperaktivita je novodobým problémom detí a nemá súvisí s tým, akým spôsobom boli deti odrodené. Aj napriek tomu mnohí ľudia veria, že práve cisársky rez spôsobuje nekontrolovateľnú aktivitu vo vyvíjajúcom sa dieťati. Múdrou a patričnou výchovou sa hyperaktivita u detí dá zvládnuť.

pixabay.com

Ďalším mýtom je domnienka súvisiaca s problematickým mentálnym rozvojom detí odrodených cisárskym rezom. Každé dieťa narodené sekciou je bezprostredne po vybratí z maternice skontrolované neurológom a pediatrom. Ide o štandardný postup, ktorý nemá nič spoločné s možnými neurologickými poruchami a tobôž nie s problematickým mentálnym vývojom. Ak k takémuto niečomu v neskoršom vývoji u dieťaťa dôjde, rozhodne nie je na vine pôrod cisárskym rezom ale rôzne iné faktory.

Fyzická nedostatočnosť vraj postihuje deti odrodené neprirodzene, teda sekciou. Niektoré problémy v tomto prípade môžu viesť k vdýchnutiu amniotickej tekutiny do pľúc, čo môže spôsobiť neskorší prvý nádych, ale to nemá vplyv na to, či dieťa bude rásť ako má, alebo nemá.

pixabay.com

Jedným z opodstatnenejších mýtov je ten, že deti narodené sekciou viac plačú. Treba si uvedomiť, že samotný prirodzený pôrod je obrovským stresom nielen pre matku ale aj pre dieťa. Práve tento druh stresu aktivuje hormóny, posilní nervový systém dieťaťa a tak môže byť neskôr menej plačlivé a odolnejšie. Deti narodené cisárskym rezom sú o tento dôležitý proces takpovediac ukrátené, preto sa môže stať, no nemusí to byť vôbec pravidlo, že sú plačlivejšie a citlivejšie.

pixabay.com

No a poslednou negatívnou fámou, ktorá sa čiastočne môže zakladať na pravde je obava mamičiek z toho, že po cisárskom reze nebudú mať mlieko. V prípade sekcie sa stav mozgu normalizuje v priemere okolo ôsmeho až deviateho dňa po pôrode. Proces laktácie je u niektorých mamičiek narušený pôsobením antibiotík, ktoré spravidla dostávajú na to, aby sa rana nezapaľovala. Preto niektoré mamičky majú mlieko hneď po cisárskom reze a niektoré si naň musia jednoducho počkať. Všetko je však individuálne a ani tu sa nedá nič zovšeobecniť.

Aké máte názor na tieto mýty a povery vy? Dajte nám vedieť v komentároch a pripojte aj svoje skúsenosti.

Pozri aj: Kontrola bradaviek a tiché močenie. 20 absurdných vecí, ktoré potajomky robí každá žena, no takmer žiadna o tom nikdy nehovorí

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články