Tejto buriny som sa snažila v záhrade zbaviť už pár rokov. Potom som však od záhradkárky zistila viac o jej vlastnostiach

Lucia Mužlová

Portulaca oleracea alebo Purslane je u nás známa ako nepríjemná burina, ktorá rastie asi v každom dvore. Táto rastlina, pôvodom z Perzie, dnes rastie takmer v každom kúte sveta. Portulaca je známa svojimi „mäsitými“ listami a drobnými žltými kvetmi. Aj keď nevyzerá obzvlášť lákavo, určite budete ohromení jej prospešnými vlastnosťami, o ktorých ste určite ani len netušili.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý záhradkár sa už pravdepodobne stretol s touto rastlinou. Jej výhonky sú neuveriteľne silné, takže dokáže vo vašej záhrade zotrvať aj neuveriteľných 25 rokov.

I keď jej vzhľad nenapovedá jej využitiu, Portulaca je v skutočnosti divo rastúca kapustovitá liečivá bylina. Listy tejto rastliny sú bohaté na vitamíny a minerály. Obsahuje totiž železo, ľahko stráviteľný vápnik, vitamín A vo veľkom množstve a tiež esenciálne mastné kyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť samo.

portulaca
takprosto.cc

Všetky tieto látky pomáhajú predchádzať rakovine a podporujú správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Portulaca sa odporúča užívať pre hyperaktívne deti pre posilnenie nervovej sústavy.

portulaca1
cactiguide.com

V kuchyni je vynikajúcou náhradou pre špenát. Mladé výhonky a listy sú chrumkavé a majú príjemnú citrónovú vôňu. Šalát z tejto rastlinky s kyslou smotanou a vlašskými orechmi je naozajstná pochúťka.

portulaca3
brooklynsupper.com

Listy Portulaca môžu byť varené s cesnakom, octom, rastlinným olejom alebo udusené s cibuľou na rastlinnom oleji. Delikatesou sú tiež listy s cesnakom v lístkovom ceste. Mladé výhonky a listy môžu byť použité ako príloha k mäsu a rybám. Tak či onak, táto rastlina už viac nemusí byť nepriateľom v záhrade, skôr novinka, ktorá dodá ten správny šmrnc vášmu nedeľnému obedu.

Pozri tiež: Ak doma pestujete túto rastlinu, v žiadnom prípade sa jej nevzdávajte a pokojne ju ešte namnožte. Keď zistíte, aké je jej využitie, budete ju opatrovať ako nikdy predtým

Zdroj: babskeveci.sk (Bianka Pontyová), takprosto.cc

Najnovšie články