Pociťujete počas svojich dní silné bolesti a ďalšie problémy? Môžete trpieť týmto ochorením

Dana Kleinová

Foto: Image by diana.grytsku on Freepik

Endometrióza nie je jediné ochorenie, ktoré postihuje ženy vo fertilnom veku. Podobným ochorením je adenomyóza, ktorá v niektorých krajinách zaťažuje dokonca viac žien ako endometrióza. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Endometrióza v súčasnosti postihuje približne 190 miliónov ľudí na celom svete, zahŕňajúc ženy a dievčatá v reprodukčnom veku, ako uvádza WHO. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže chronické ochorenie spôsobiť silnú bolesť počas menštruácie, pohlavného styku, vyprázdňovania a niekedy môže spôsobiť aj depresiu, úzkosti či neplodnosť. Informuje o tom Tyla.

Image by Freepik

Neexistuje liek

Na endometriózu zatiaľ neexistuje účinný liek, len liečba na zmiernenie príznakov. Za „zlú sesternicu“ tohto ochorenia sa označuje adenomyóza, ktorá v niektorých častiach sveta postihuje ešte viac žien. Obe gynekologické ochorenia sú stavy, pri ktorých sa tkanivo z maternice presúva tam, kam nepatrí.

Čo sa deje v tele

Pri endometrióze rastie endometriálne tkanivo mimo maternice na miestach ako sú vaječníky, či vajíčkovody. Na druhej strane pri adenomyóze tkanivo podobné endometriu prerastá do svalu maternice.

Podľa NHS sú hlavnými príznakmi adenomyózy silná, bolestivá alebo nepravidelná menštruácia a predmenštruačná panvová bolesť a pocity ťažkosti, resp. nepohodlia v panve. Menej časté príznaky zahŕňajú bolesť pri pohlavnom styku a bolesť súvisiacu s pohybom čriev.

Image by gpointstudio on Freepik

Ťažko diagnostikovateľná

Rovnako ako endometriózu, aj adenomyózu môže byť ťažké diagnostikovať, pretože symptómy a závažnosť sa môžu u žien líšiť, čo sťažuje ich určenie. Tak, ako pri endometrióze nie je jasné, prečo sa vyskytuje, zároveň nie je jasné, prečo sa adenomyóza vyskytuje, ale je pravdepodobné, že ženy s týmto ochorením majú predispozíciu v dôsledku ich génov, imunitného systému a hormónov.

Hovorí sa, že adenomyóza „je známa ako zlá sesternica endometriózy“ kvôli podobným symptómom a faktorom.

Sú časté

Napríklad v Austrálii sa odhaduje, že adenomyóza postihuje podľa vládnych zdravotníckych zdrojov jednu z piatich, až jednu z troch austrálskych žien. Naopak endometrióza postihuje približne jednu z deviatich žien.

Nemecká štúdia so 143 ženami s týmito príznakmi zistila, že viac ako štyri z piatich žien mali adenomyózu aj endometriózu.

Najnovšie články