Skvelá správa pre mužov. Podľa vedcov dokáže „modrá tabletka“ znížiť riziko tejto choroby

Dana Kleinová

Foto: Pexels / Pixabay

Pre mužov, ktorí sa obávajú Alzeimerovej choroby, majú vedci dobré správy. Podľa novej štúdie je možné, že práve istá modrá tabletka dokáže znížiť riziko tejto choroby. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál NY POST, nová päťročná štúdia s približne 260 000 staršími dospelými mužmi zistila, že tí, ktorí užívali lieky na liečbu erektilnej dysfunkcie, ako je Viagra, mali o 18 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku neurodegeneratívneho ochorenia, ktoré zhoršuje pamäť, myslenie a správanie.

Foto: Pexels

Ovplyvňuje prietok krvi

Štúdia publikovaná v časopise Neurology zistila, že muži, ktorí užívali najviac liekov podobných Viagre, mali najmenšie riziko vzniku mozgovej poruchy. „Lieky na erektilnú dysfunkciu, ktoré fungujú tak, že rozširujú krvné cievy, aby umožnili prietok väčšieho množstva krvi, boli najprv vyvinuté na liečbu vysokého krvného tlaku,“ napísali v tlačovej správe vedci z University College London, ktorí štúdiu realizovali.

„Nová štúdia naznačuje, že lieky môžu byť spojené so zníženým rizikom Alzheimerovej choroby,“ pokračovali autori.

Muži, ktorí počas štúdie dostali 21 až 50 receptov sildenafilu, aktívnej zložky Viagry, mali o 44 % nižšie riziko vzniku demencie.

Foto: Pixabay

Je potrebný ďalší výskum

Najnovšie články