Pre toto bolo pestovanie tejto plodiny zakázané! Poznajú ju po celom svete a je pýchou Slovanov. Poznáte ju aj vy?

Monizz

Keď ho vidíme vo voľnej prírode, myslíme si, že ide o burinu. Skúsenému záhradkárovi však priam vypichne oči. Tajomná rastlina, ktorá dokáže nasýtiť aj vyliečiť. Viete, o čom je reč?

Článok pokračuje pod videom ↓
2
takprosto.cc

V minulosti išlo o jednu z hlavných surovín, ktorú slovanské národy najčastejšie používali na výrobu potravín. Vyrábal sa z neho chlieb, múka, ale lúhovali sa aj čaje a kvety sa pridávali do lekvárov. Napriek tomu, že je pre človeka veľmi užitočný, mnohí ho dnes už ani nepoznajú. Zoznámte sa s čarovným amarantom.

Zázračné vlastnosti amarantu

Čím dlhšie vedci študujú rastliny, tým viac neuveriteľných vecí vychádza na povrch. Jedinečná kvalita semien a oleja amarantu vyšla na svetlo sveta ešte v 30. rokoch 20. storočia. Ukázalo sa, že všetky časti tejto rastliny obsahujú olej a škrob. Na amarante neexistuje jediný lístoček, ktorý by nebol plný oleja, vitamínov, pektínu, karoténu alebo minerálnych solí.

5
takprosto.cc

V Japonsku si amarant vážia oveľa viac ako u nás. V súčasnosti je využívaný a výrobu pečiva a cestovín. Jeho vzácnosť dokazujú Japonci tým, že ho postavili do rebríčka jedál rovnako hodnotných ako chobotničie mäso!

Amarant v spracovanej forme chutí ako píniové oriešky, jeho semienka si ľudia pridávajú nielen do pečiva, ale aj do pudingov a sladkých koláčov.

3
takprosto.cc

Amarant dokáže pomôcť pri liečbe pankreatitídy, gastritídy, cukrovky, ale aj ochorení obličiek a pečene. Olej z amarantu významne regeneruje kožu, hojí rany a obnovuje jemnú kožu po jazvách. Výborný je aj na ekzémy a zapareniny u detí.

Na všetky spôsoby

Amarant je vynikajúci v kuchyni. Môžete z neho pripraviť polievku, šaláty, džúsy, čaje, sirupy či jeho listy použiť ako náplň do koláčikov a palaciniek. Je extrémne chutný a zdravý. Amarantová múka sa vyrába zo semien a neobsahuje lepok.

6
takprosto.cc

Okrem toho je vhodná pre diabetikov, pretože znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha chudnúť a blahodarne vplýva na tráviaci trakt. Šťavu z amarantu možno použiť ako prírodný krém, samozrejme, v kombinácií s niektorými druhmi byliniek a olejov. Pomôže aj suchým vlasom a je tzv. prírodných kondicionérom. Amarant je prírodný zázrak a o jeho účinkoch by sa dali popísať celé state. Všetko sa sem nezmestí, a preto odporúčame ho vyskúšať. Dnes ho zoženiete predovšetkým v zdravých obchodoch, bežne v potravinách ho vídať len zriedka. Keby sa však dopyt po amarantovej múke zvýšil, prospelo by to vo viacerých aspektoch.

7
takprosto.cc

Ak túto zdravú dobrotu túžite mať doma, pokojne si zožeňte semená a saďte. Amarant je vďačná rastlina, ktorá je na naše podmienky nielen zvyknutá, ale v nich aj vypestovaná.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc