Čo zjesť po tréningu, aby ste naberali svalovú hmotu a kilogramy šli dole? Výživoví poradcovia našli odpoveď

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Je jasné, že pred tréningom nebudeme konzumovať ťažké jedlá. To by náš športový výkon nevyzeral ani zďaleka tak, ako keď si dáme len ľahké jedlo bohaté na bielkoviny. Čo je však najlepšie zjesť priamo po tréningu?

Článok pokračuje pod videom ↓

Výživoví poradcovia vždy tvrdia jedno. Po tréningu by sme sa mali ponáhľať a minimálne do 30 minút sa najesť, aby sa naša svalová hmota budovala čo najlepšie. Živiny sa optimálne vstrebávajú a telo ich dokáže najlepšie spracovať. Je to ale skutočne tak? Na tému sa bližšie pozrel portál Insider.

Foto: pexels

Nová štúdia, ktorú vypracovala spoločnosť Street Smart Nutrition hovorí, že časovanie jedla po tréningu nie je až také dôležité, oveľa viac záleží na tom, čo do žalúdka po cvičení dostanete. Ak si totiž minimálne do hodiny dáte výživné jedlo, látky budú použité na celkovú regeneráciu svalov aj tela. Prečo ale záleží na zložení?

Cieľom je totiž do tela doplniť látky, ktoré sa vám počas tréningu vyplavili a teda najmä vitamíny a minerály. Svaly sú vyčerpané a odbúrali energiu, ktorú potrebujú naspäť v podobe kalórií. Rovnako, ak si tento pravidelný režim osvojíte, váš športový výkon sa bude časom zlepšovať a z tréningu vyťažíte maximum.

Foto: pixabay

Čo jesť po tréningu?

Zjesť po tréningu väčšie jedlo bohaté na kalórie môže byť niekedy problém. Práve preto športovci často siahajú po preteínových nápojoch. Tie samozrejme obsahujú bielkoviny, čo je skvelé, no mali by mať aj sacharidy a tuky. Ak nemáte problém s kompletným kvalitným ana živiny bohatým jedlom, pokojne si ho dajte. Ak mávate ťažkosti s trávením, prípadne sa necítite na klasickú stravu, zvoľte proteínový šejk. Ideálne je preto napríklad pripraviť si smoothie, ktoré bude s proteínom, banánom a napríklad konopnými semienkami, ovsenými vločkami alebo chia semienkami. Rovnako si môžete k smoothie pridať aj pár orieškov.

Samozrejme, otázkou je aj to, či sa športu venujete profesionálne, alebo len z radosti prípadne, aké veľké sú vaše ciele. Kulturista alebo muž, ktorý cvičí  napríklad crossfit, prípadne vytrvalostne behá bude mať iný jedálniček, ako muž, ktorý si ide trikrát do týždňa vo voľnom čase zašportovať. Všetko je to o cieľoch, ktoré máte nastavené a ako veľmi dbáte o svoje zdravie a športové výkony.

Univerzálny kľúč k chudnutiu? Neexistuje

Ak sa pýtate, aký je kľúč k lepšiemu chudnutiu, zrejme univerzálny ani neexistuje. Ak chcete znižovať hmotnosť, musíte to robiť postupne. Ideálne je schudnúť cca pol kila behom týždňa. Stačí, ak je váš kalorický výdaj väčší ako príjem. Znížte si porcie, dbajte na pestrosť stravy, zaraďte veľa čerstvej zeleniny a jedno jedlo denné, napríklad olovrant po tréningu môžete nahradiť práve proteínom, ktorý nie je až taký kalorický. Samozrejme, pri proteínoch sa poraďte s trénerom alebo výživovým poradcom. Aj tu totiž existujú reklamné ťahy, ktoré predajcovia radi používajú.

Najnovšie články