28-dňová očista podľa A. Mačingovej: Schudnúť 10 kilogramov sa vám podarí, ani nebudete vedieť ako

Lucia Mužlová

Foto: pixabay

Ako schudnúť do plaviek bez diéty? Ženy už majú obmedzení po krk, dá sa to aj inak. Je čas urobiť si poriadok v tele, povedia si mnohí. Plavková sezóna klope na dvere, Veľká noc je za nami, najvyšší čas očistiť si telo a schudnúť.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: archív Antónie Mačingovej

Stravovacia koučka Antónia Mačingová, autorka známej 28čky, má na to jasný názor. Diéty považuje za nezmyselné. Ak si chcú ľudia zmeniť kvalitu života je potrebná zmena doterajších stravovacích návykov. „Je to o motivácii. Keď potreba zmeny prichádza zvnútra a nie zvonku, vtedy ju aj  človek dosiahne,“ hovorí Antónia Mačingová. Vonkajšie okolnosti, ako napríklad blížiaca sa plavková sezóna, fungujú iba dočasne. Trvalá zmena sa prejaví po uvedomení si potreby zmeniť kvalitu doterajšieho života.

Čo by odporučila človeku, ktorý si povie, že po Veľkej noci chce schudnúť do plaviek? „Že mu držím palce, aby po dosiahnutí cieľa neskĺzol do starých návykov,“ reaguje. A zdôrazňuje: „Tým pádom sa dopracuje k tomu, že aj do tých plaviek schudne, aj získa nové návyky, aby vystúpil z kruhu opakujúcich sa diétnych omylov a bludov.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antónia Mačingová (@antonia_macingova) on

Antónia Mačingová je autorkou série bestsellerov Najedzte sa do štíhlosti 1,2 a 3. Tvrdí, že ženy už majú dosť dietológov a výživových poradcov. Prečo si to myslí? „Majú dosť všetkých tých obmedzení. Počítania kalórií, váženia potravín. Jednoducho, ženy sa chcú pokojne najesť, dopriať si kávu, koláč, bez výčitiek. Akonáhle sú v režime, kde si toto musia kontrolovať, určite nie sú v psychickej pohode. Dá sa aj nepriberať a aj si dopriať bez výčitiek niečo, na čo máte chuť. Len je potrebné urobiť si poriadok v hlave. Je potrebná principiálna, trvalá zmena skladby jedálnička. V opačnom prípade, ak sa budú spoliehať na poradcov a nenaučia sa samostatnosti sa po čase vrátia k predchádzajúcim pohodlným návykom a vyhovoria sa na genetiku. Uspokoja sa s tým, že ony už inakšie vyzerať nebudú a vlastne ani nemusia.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antónia Mačingová (@antonia_macingova) on

Problém teda začína v hlave. „Mám také motto, že poriadok v hlave rovná sa poriadok na tanieri a ten nám pomôže k poriadku v tele. Ak nestíhate a objednáte si našu stravu cez donášku, zabezpečíme vám poriadok na tanieri a po mesiaci sa to prejaví aj poriadkom v hlave, a ak sa nevrátite k pôvodným stravovacím návykom – ako na to popisujem vo svojich knihách – tak sa to nádherne prejaví aj na tele,“ vraví Antónia Mačingová.

Jej stravovanie je úspešné aj pre to, že sa pri ňom netreba obmedzovať. Čo je ale dôležité, je podmienka dodržania odporučeného množstva vody a hlavne jedlo pomaly a dôkladne prežúvať, aby sme si čo najmenej zaťažili tráviaci trakt veľkými kusmi potravy. „Problémom je, že sme naučení jesť tak, že si rozkolíšeme cukor. Následná produkcia a hromadenie inzulínu spôsobuje ukladanie podkožného tuku, a ak to nezmeníme, tak si postupne vytvoríme niektorú z civilizačných chorôb,“ vysvetľuje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antónia Mačingová (@antonia_macingova) on

„Program 28 urobí aj to, že ľudia prestanú mať chuť na sladké,“ prezrádza recept na úspechy svojho očistného programu – 28čky. Preto neuznáva diéty. Schudnúť sa podľa nej dá aj natrvalo. Konečná zodpovednosť je ale aj tak na nás samotných. „Je to tak, že človek bud prejde na nový štýl, alebo si povie, že ja sa radšej vrátim k starým návykom. Ale tu si musí prevziať zodpovednosť za toto svoje rozhodnutie. Lebo to, ako vyzeráme, ako sa cítime, je výsledok našich doterajších rozhodnutí a volieb,“ dodáva Antónia Mačingová.

Vedeli ste, že?

  • Chuť na sladké? Celý program 28 urobí aj to, že ľudia prestanú mať chuť na sladké. To je ten problém, že sme naučení jesť tak, aby sme si rozkolísali cukor a máme potom potrebu ho dopĺňať a priberáme. Pri 28čke to nehrozí.
  • Schudnúť do plaviek? Málo. Vedeli ste, že taká motivácia nestačí. Je na Vás, či chcete zmeniť stravovanie a tým kvalitu života. A do plaviek schudnete automaticky. Opačne to nefunguje…
  • Silové cvičenie? Pohyb pomáha, nebojte sa ani silového cvičenia. Cviky na brucho, zadok, či stehná trikrát týždenne Vás dostanú do formy, nabudia a pomôžu Vám vytvarovať telo. Na leto sa môžete tešiť už teraz.

foto: archív A. M., text: Michal Frank