9 príznakov, ktorými vám vaše telo dáva najavo, že má nedostatok horčíka

Gabriela Kinčoková

Ak sa pravidelne cítite unavení alebo cítite často závraty, je veľká pravdepodobnosť, že trpíte nedostatkom horčíka. Práve horčík zohráva v našom organizme veľmi dôležitú úlohu. Veľa procesov v tele závisí práve na jeho dostatku. Ak ho máte nedostatok môže to znamenať veľké zdravotné problémy. Existujú však potraviny, ktoré horčík vo vašom tele doplnia. Toto je 9 príznakov, ktorými vám telo dáva najavo, že mu chýba horčík.

Článok pokračuje pod videom ↓

#1 Neutíchajúca chuť na sladké

Veľká túžba na sladké jedlá či sladkosti naznačuje, že vaše telo má nedostatok minerálov a to najmä horčíka. U zdravých ľudí sa vyskytuje takáto neutíchajúca chuť na sladké len občas. U žien najmä počas menštruácie a pri športovcoch po ťažkých tréningoch. V takýchto prípadoch je to podmienené hlavne tým, že horčík sa z tela vyplavuje vo veľkých množstvách.

#2 Kŕče a bolesti svalov

Svalové kŕče dokážu spôsobiť naozaj veľmi veľkú a intenzívnu bolesť. Ak sa vám však stáva, že sa opakujú príliš často je možné, že sú spôsobené hlavne nedostatkom horčíka. Zbaveniu sa kŕčov pomôžu vitamíny B, E a D. Ak na ne trpíte často a hlavne počas noci, postihnuté miesto začnite hneď masírovať krúživými pohybmi.

#3 Nespavosť

View this post on Instagram

– Lalelu –

A post shared by anna-maria muro pita (@anmamp) on

Ak vaše telo nemá dostatok horčíka, jedným z príznakov je aj nespavosť. Horčík má na zodpovednosti mozog jeho relaxáciu a spánok. Ak je v tele nedostatok horčíku, tým pádom zlyháva táto funkcia. Taktiež počas spánku dostávate kŕče spomínané vyššie. V medicíne sa tento jav nazýva syndróm nepokojných nôh.

#4 Ochorenia kostí

Zlomeniny, dislokácie a iné problémy s kosťami môže mať na svedomí práve horčík. Dôvodom je znížená hladina vápnika a ten spôsobuje nedostatok horčíka. Vápnik je veľmi dôležitý pri zdraví našich kostí.

#5 Pálenie záhy

Pri nedostatku horčíka sa nestrávené potraviny a všetky žalúdočné šťavy vracajú späť do pažeráka, čo má za následok nástup pálenia záhy.

#6 Apatia a stres

Horčík je dôležitý pred dobré zvládanie stresu a taktiež má za úlohu uvoľnenie tela. Ak má človek horčíka nedostatok, má veľký problém ukľudniť sa. Cíti stále napätie a stres. Neskôr môže nedostatok horčíka viesť k oveľa vážnejším problémom ako je napríklad depresia.

#7 Zápcha

Zápcha je príznakom mnohých problémov. Môže byť spôsobená od stresu až po nedostatočný príjem vlákniny. Jednou z možných príčin je aj nedostatok horčíka. Má za úlohu nie len uvoľnenie tela, ale tiež fungovanie tráviaceho systému. Nedostatkom horčíka je teda obmedzená niektorá činnosť čriev, čo vedie k zápche.

#8 Únava

Energia v bunkách tela sa hromadí za účasti horčíka. Ak je ho nedostatok, tak bunky nemôžu produkovať energiu v správnom a potrebnom množstve. Z tohto dôvodu má preto človek často pocit únavy.

#9 Bolesti hlavy

Chronický nedostatok akýchkoľvek živín má za následok bolesti hlavy. Na základe miesta bolesti sa dá určiť, ktorý vitamín vášmu telu chýba. Pri nízkej hladine horčíka sa krvné cievy rýchlo rozširujú, čo spôsobuje nepríjemné pocity.

Potraviny, ktoré prirodzene dopĺňajú horčík v tele:

Určite sa pýtate ako doplniť v tele horčík bez konzumácie tabletových vitamínov. Horčík sa nachádza vo veľkom množstve bežných potravín.

Nachádza sa napríklad v potravinách:

  • hnedá ryža
  • arašidy
  • špenát
  • celozrnné pečivo
  • ryby

Pokiaľ sa rozhodnete pre horčík vo forme tabliet a rôznych liekov je dôležité každý krok konzultovať s vaším lekárom.

Pozri aj: Až v 93 obciach po celom Slovensku bude bezplatné Wi-Fi. Pozrite, či sa v zozname nachádza aj vaša obec

Gabriela, adme.ru