Je naozaj nezdravé piť kávu na prázdny žalúdok? Odpoveď vás prekvapí

Dana Kleinová

Foto: pixabay.com

Môže pitie kávy na lačný žalúdok ovplyvniť vaše zdravie? Odborníci na to majú jasnú odpoveď.

Článok pokračuje pod videom ↓

Či už ste nemali čas, alebo jednoducho nie ste typ človeka, ktorý pravidelne raňajkuje, dáte si kávu na prázdny žalúdok. Pravdepodobne ste tiež už počuli, že to nie je zdravé pre vaše črevá. Je to však skutočne tak? Dobrou správou je, že pitie kávy nalačno nie je pre vás vo svojej podstate zlé a váš žalúdok sa zvyčajne dokáže prispôsobiť, aby sa ochránil. Môže to však spôsobiť určité nepohodlie a v takomto prípade budete pravdepodobne chcieť zmeniť svoju rutinu. Informuje o tom HUFFPOST.

Foto: pixabay.com

Pitie kávy má svoje výhody

„S konzumáciou kávy je spojených veľa výhod, pokiaľ ide o gastrointestinálny trakt,“ povedala doktorka Sunana Sohi z Louisville, gastroenterologička z Kentucky. „Nápoj je znevažovaný kvôli kofeínu, ktorý obsahuje, a preto, že je v ňom teraz veľa cukru, ale v medicíne sa používa po stáročia.“

Doktorka Sohi vysvetlila, že káva sa pohráva s hladinami žalúdočnej kyseliny viacerými spôsobmi. Výsledkom je, že niektorí ľudia môžu mať isté problémy – menovite dyspepsiu, čo je v podstate porucha trávenia –, ktoré by sa dali ľahko vyriešiť vyhýbaním sa kofeínu alebo možno voľbou dopriať šálku kávy spolu s nejakým jedlom.

Foto: pixabay.com

Treba zvážiť kyslosť

Káva sama o sebe je kyslý nápoj. Okrem toho, ako vysvetlila bostonská gastroenterologička Dr. Supriya Rao, „kofeín stimuluje produkciu hormónu gastrín, ktorý je zodpovedný za našu produkciu žalúdočnej kyseliny.“ Hoci posledná uvedená zlúčenina pomáha naštartovať proces trávenia, dodáva žalúdku aj kyslosť. Navyše, fenoly, čo sú zlúčeniny nachádzajúce sa v káve, tiež prispievajú k úrovni kyslosti čriev.

Čo sa však presne stane, keď je žalúdok zasiahnutý prúdom kyseliny?

„Káva má hodnotu pH asi 5, zatiaľ čo naša žalúdočná kyselina sa môže pochváliť pH asi 2, čím je kyslejšia ako žalúdok,“ poznamenala doktorka Rao. Vďaka tomu by naše žalúdky mali zvládnuť kyselinu, ktorú pitie kávy spôsobuje.

Všetko to však závisí od pacienta, vysvetlila doktorka Sohi. „Všetko, čo jete, spôsobuje produkciu žalúdočnej kyseliny, ale káva jej produkuje viac. Takže, ak sa cítite nafúknuť, alebo máte bolesti v hornej časti brucha a nevoľnosť po pití kávy na lačný žalúdok, viete, že s tým máte nejaké problémy,“ dodala.

Doktorka Rao súhlasí: „Nie je to nevyhnutne tak, že príliš veľa kyslosti je problémom, pretože žalúdok to zvládne a v skutočnosti je v ňom veľa hlienu, ktorý ho chráni. Je to skôr o tom, že váš pažerák nie je schopný odolať takémuto poškodeniu kyselinou. Nič nebezpečné sa ti nestane – nie je to tak, že by káva spôsobovala vredy – ale môžeš sa len cítiť nepríjemne.“

 

Najnovšie články