Najlepšia diéta, ktorá na 100% funguje? Dávajte si však pozor, ak ju dodržiavate, hovoria vedci

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Keto diéta je jednou z najpopulárnejších diét, ktoré existujú. Každý si však musí uvedomiť, že nie každá diéta je vhodná pre všetkých a nedá sa na to nájsť jeden univerzálny návod, ktorý pomôže schudnúť všetkým ženám. Podľa najnovšej štúdie, s ktorou prišiel portál Sciencealert má svoje chyby aj keto diéta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedálniček je navrhnutý tak, aby sa telo dostalo do stavu ketózy, teda do istého režimu spaľovania tukov, ktorý sa spustí, keď človek hladuje. Ľudia, ktorí sa venujú keto diéte konzumujú veľmi málo uhlohydrátov, aby tento stav podporili a prinútili telo spaľovať tuky. Celebrity ako LeBron James alebo Kourtney Kardashian sa diéte venujú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Keto | Low Carb 🇺🇸 (@ketodietlab),

Pozitívne účinky pri liečbe rakoviny?

Podľa Davida Harpera, ktorý je so svojou manželkou na tejto diéte už 6 rokov sa vďaka nej cítia pokojne a vyrovnane. Najnovšie sa taktiež v laboratóriu Terry Fox skúma či má keto diéta pozitívne účinky aj na liečbu rakoviny. Avšak, nie každý si myslí, že účinky keto diéty sú až také výhodné.

Nie je to také pozitívne

Shivam Joshi, doktor z NYC Health and Hospital Hospital Bellevue a profesor medicíny na NYU uviedol, že keto diéta zakazuje veľmi veľa zdravých potravín, ktoré sú dôležité pre život, ako napríklad fazuľa alebo celozrnné obilniny. Shivam Joshi bol spoluautorom lekárskeho stanoviska v časopise JAMA, v ktorom tvrdí, že nadšenie ľudí prevyšuje dôkazy o tom, že je keto diéta naozaj taká prospešná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Keto Fit Meals (@keto.fit.meal),

Keto diéta nie je dostatočne skúmaná

Podľa neho ľudia, ktorí úplne prepadnú tejto diéte sa často tvária ublížene, keď niekto povie, že nie všetky sacharidy sú zlé. Sú tým proste posadnutí, no napriek tomu Shivam verí, že je to len akási forma posadnutosti, ktorá každú chvíľu odíde, spolu s ďalšími ultra populárnymi diétami. Obáva sa však toho, že nie je dostatočne skúmaná a teda nie sú známe riziká spojené s jej dlhodobým dodržiavaním.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Low Carb ♡ Keto ♡ Diet (@lowcarbsociety),

Štúdie prakticky neexistujú

Mnohí ľudia si myslia, že keď sa nedopátrajú k žiadnym rizikám, automaticky to znamená, že by im ju odporúčali aj lekári. No to nie je vôbec pravda. Neexistujú štúdie, ktoré by dlhodobo skúmali skupinu ľudí, ktorí keto-diétu dodržiavajú. Poznamenal taktiež, že existujú štúdie o deťoch, ktoré sa držali keto stravy na zmiernenie epileptických záchvatov. Podľa Joshiho stúpa ich hladina „zlého“ cholesterolu a hladina „dobrého“ zase klesá. Minimálne jedno dieťa na keto diéte pri kontrole záchvatov zomrelo na zlyhanie srdca. Medzi ďalšie následky môžu patriť obličkové kamene a nedostatok železa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @19july_19,

Nie je to pre každého

Pokiaľ ide o dospelých, o dlhodobých účinkoch sa vie ešte menej. A práve preto by mali byť ľudia veľmi opatrní, pokiaľ niečomu úplne prepadnú. Podľa lekárskeho časopisu Lancet je dôležité poznamenať aj to, že žiadna diéta nie je univerzálna pre každého a práve preto by si mal každý dávať pozor, aj vzhľadom na zdravotný stav, ktorý daný človek má.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ashley M (@ashleymaree.ketojourney),

Skúšali ste už niekedy keto diétu? Dajte nám vedieť, ako fungovala.